Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

GEBELİKTE NASIL BESLENİLMELİ ?

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 10.05.2022
  • GEBELİKTE NASIL BESLENİLMELİ ? için yorumlar kapalı
  • 10 kez okundu

Dr.İSMAİL GÖKBEL 

Şafak Turgut ile Hayat köşemden merhaba. Hayat tarih yazdı ve tarih yazmaya devam ediyor. Yaşam bize günümüzde sağladığı şartları sunarken tarihten günümüze sağlık hep ilk sırada. Günümüz de tıp teknoloji gibi hızla gelişiyor. Her branş önemli. Bugün birçok kişinin merak ettiği bir konu var. Menteşe Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Operatör Doktor İsmail Gökbel’in hazırladığı ‘Gebelikte Nasıl Beslenmeli? Başarılı, genç ve sevilen doktor Gökbel tüm detayları ile gebelikte beslenmeyi hazırladı. Gökbelin kaleminden;

​Gebelik her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da ekstra dikkat ve özen istediğimiz bir süreç.. Çünkü yaşanan ve yaşanacak olan olumsuzluklardan sadece anne adaylarımız değil aynı zamanda bebeklerimiz de etkilenmekte.

​Gebelikte beslenmede en önemli husus; besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesidir. Bu süreçte fazla kilo alımının da yetersiz kilo alımının da olumsuz etkileri görülmektedir. Anne adaylarımızın en çok yaptığı hatalardan biri maalesef ‘çift canlı’ olduğu için beslenmeyi de iki katına çıkarmaktır. Ancak artık çalışmalar ışığında çok iyi bilmekteyiz ki gebelik üzerinde yetersiz beslenmenin ne kadar olumsuz sonuçları varsa fazla miktarda kalori alımının da o kadar kötü sonuçları var. Hamilelik sürecinde alınan fazla kiloların doğum sonrasında verilememesi ve gebelik şekeri olarak bilinen gestasyonel diyabet dediğimiz durumun görülme riskini artırmakta aynı zamanda bu yağ artışından bebeklerimiz de etkilenmektedir. Dünya genelinde artan obezite oranlarının gebeleri de etkilediği görülmüştür. Gebelikte obezitenin gebeliğin erken dönemlerinde düşüklere, erken doğumlara, tansiyon yüksekliğine ve gebelik zehirlenmesine sebep olduğunu bilmekteyiz.

​Peki gebelikte yetersiz beslenme nelere yol açar? Annenin alması gerekenden daha az kalori alması ise bebeklerin düşük doğum ağırlığında olmasına ve bazı durumlarda erken doğumların gelişmesine sebep olur. Annenin yeterli beslenememesi; bebeğin yeterince büyüyememesine ve plasenta dediğimiz bebeği besleyen damar yatağının gelişememesine yol açar. Yani gebelikte beslenme bir denge işidir ve her kadının gebelik planlamasından önce mutlaka doktoruna başvurması, eğer ideal kiloda değilse gebeliğe hazırlık sürecinde sağlıklı kilosuna ulaşması gerekmektedir.

​BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ İÇİN NELER ÖNEMLİ ?

​Bebeklerimizin sinir ve göz gelişimleri için en gerekli maddelerden biri omega-3 yağ asitleridir. Bu maddeler için en iyi kaynaklar deniz ürünleri (yüksek civa içermeyen) , fıstık ve cevizdir. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) her gebenin haftada 1-2 porsiyon balık tüketmesini önerir. Ayrıca bebeklerin sinir sistemlerinin gelişimi için çok önemli olan folat ( folik asit ) desteği gebelik öncesinde başlanmalı ve gebeliğin başlamasından sonra 3 ay boyunca devam edilmelidir.

​Bebeklerimizin gelişimi için diğer bir önemli takviye ise D vitaminidir. Özellikle sütlü gıdalardan kaçınan, güneş az gören veya katı vejetaryen beslenen anne adayları için D vitamini takviyesi dikkatten kaçmamalıdır. Ayrıca anne adaylarımızın gebelik boyunca kansızlıktan korunması için demir takviyesi alması da önemli bir husustur. Annelerimizin kırmızı kan hücrelerinin yeterli seviyede olması bebeklerimizin beslenmesi ve yeterli büyümesi için önemlidir ve annenin doğum sürecinde kansızlık yaşama riskini de azaltmaktadır.

​BULANTI, KUSMA VE MİDE YANMASI DURUMUNDA NELER YAPALIM?

​Gebeliğin yaklaşık olarak beşinci haftasında başlayan bulantı ve kusmalar ortalama 16-18. haftalara gelindiğinde geriler. Ancak ilerleyen haftalarda bebeğin büyümesi ile midede artan şişkinlik ve hazımsızlık ile kabızlık şikayetleri görülebilir. Bunun için anne adaylarımız yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, kahve tüketiminden ve fazla narenciye tüketiminden kaçınmalıdır. Yemekten yaklaşık 1-2 saat geçtikten sonra yatılmalı, sıkı kıyafetlerden kaçınılmalı ve sık sık-az beslenilmelidir. Günlük tüketilen lifli gıdaların arttırılması, , su tüketimine dikkat edilmesi ve eğer riskli bir durum yok ise egzersiz yapılması; gebelikte sık gördüğümüz kabızlıkta anne adaylarımızın rahatsızlığının azalmasında yardımcı olacaktır.

​Unutmamalıyız ki gebelik; annelerimizin yaşamlarını, duygularını, yediklerini, içtiklerini, bedenlerini bebekleri ile paylaştıkları mucizevi bir süreçtir. Değerli anne adaylarımıza bu mucizevi yolculukta önce kendilerine sonra bebeklerine iyi baktıkları, sağlıklı, mutlu ve huzurlu gebelikler diliyorum…

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İSMAİL GÖKBEL