Reklam
20 Aralık 2022

BUGÜN KONUĞUM MUĞLA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. TURHAN KAÇAR

BUGÜN KONUĞUM MUĞLA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. TURHAN KAÇAR
Reklam

 

Şafak Turgut İle ‘Hayat’ köşemden merhaba. Bugün çok değerli bir konuğum var köşemde. Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar. Bizzat makamında hoş sohbetimizi gerçekleştirdik. Eskiçağ tarihçesi olan Kaçar; İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarih bölümünde öğretim üyesi. Doktorasını ise universtye of wales, Swansead de 2000 yılında yaptı. 9 Aralık 1966 yılında Seydikemer ilçesi İzzettin mahallesinde de dünyaya gelen Kaçar çok küçük yaşlarda hayata atılan biri. Zorluklar içinde geçen hayatını kendi özverisi İle güçlendiren ve hayalleri peşinde koşarak hedeflerine ulaşan biri. Kendisine görevinde başarılar dileyerek başladım sohbete. Güler yüzü İle gayet mütavazi kişiliği ile örnek bir insan. Sohbetimizde gençlere tavsiyeleri İle başladık. İşte Kaçar’ın tavsiyeleri, yaşanmışlıkları ve hayatı;

 

“Öncelikle göreve geldiğim günden bu güne yaklaşık üç aydır Üniversiteyi ve Muğla’yı yakından tanıma fırsatım oldu. Gerek öğrenciler gerek mesai arkadaşlarım gerekse Muğla’nın çeşitli yerlerinde görev yapan değerli kişiler İle birebir sohbetlerde bulundum. Ben kendimi değil üniversiteyi ön planda tutarak görevimi en iyi şekilde yerine getirmek için çalışacağım. Gençlere tavsiyem tabi ki öncelikle Eğitim ve Dil Eğitimi. Dünya da Eğitim ve Dil Eğitiminin yeri büyük ve önemli. Ben 5 yıl İngiltere de Yüksek Lisans Doktora yaptım. Amerika’da 3 ay kaldım. Konya Ereğli de Öğretmen Lisesinde okudum. 1978 yılında devlet parasız yatılı kazanıp gittim. Hayatta kalma mücadelesi veren biriydim. İstanbul Üniversitesinde Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü okudum. Askerliğimi de Kırklareli’nde yedek subay olarak yaptım. Annem rahmetli 1992 yılında öldü. Hatice Kaçar. Babam rahmetli 1989 yılında öldü. Niyazi Kaçar. Eşim İle askerden sonra tanışıp evlendik. 1993 yılında. Aynı köyden idik. Eşim Mükerrem Kaçar. Görücü usulü değil, evlenmek için tanımış olduk ve bir yılda evlendik. Bu evlilikten iki oğlum var. 1995 doğumlu. Niyazi Çağrı Kaçar. Avukat. Diğer oğlum 1997 doğumlu Furkan Sencer Kaçar. İkinci oğlum İngiltere de doğdu. Araştırma Görevlisi. Eşim Mükerrem Hanım İl Sağlık Md Labaratuvar teknikeri. Spor yapmayı severim. Özellikle yürüyüş. Haftasonu ailem İle vakit geçiririm. Türkü dinlenmeyi severim. Akademik çalışmalar yapıyorum. Kötü alışkanlığım yok. Yemek seçmem. Kurufasülye ve sebze yemeklerini severim. Üniversite için yeni projelerim var. Öğrencilerimizi kampüs içinde tutmaya çalışacağız. Rektör olmayı elbette çok istiyordum ama beklemiyordum. Acaba mı dedim. Muğla’da çalışmayı da çok istiyordum ve buradayım. Günümüz şartlarında modern Türkiye’nin modern dünyadaki yerini iyi buluyorum. Öğrencilere her zaman yaşadıkları dönemin ilerisini düşünmelerini öneririm. Bu dönemim imkanları sıkı çalıştıkları müddetçe rahat kolay iş yapılır. 1994 tarihinde 8 kişi bir odada yurtta kaldım. Okulda o dönem cep telefonları yok. İngilizce yazma okuma dinleme konuşma aynı anda yapılır. Radyo İle kulaklık İle çalıştım İngilizceyi. Antalya’da bir buçuk yıl öğretmen olarak çalıştım. Öğretmenlik yaparken sınav kazandım. İngiltere’ye gittim. İngilizce bilmiyorum o zaman. Yabancı dilim Almanca idi. Sonra öğrendim. Ekstra çalıştım hep çalıştım. Hatta geçmişten günümüze öğretmenlere takılan lakapları bizde öğrencilik döneminde taktık. İyi bir öğretmen vardı adı Fatma ‘Kara Fatma’ der gülüşürdük. Ben İngilizceyi 28 yaşında öğrendim. Hiç bir şey için hiç bir zaman geç değildir.

Göreve geldiğim günden bu güne kendimi değil üniversiteyi ön plana çıkarmak için çalışıyorum. Üniversite iyi anılsın. Üniversitenin önüne geçmek gibi bir niyetim yok. Öğrenci faaliyetleri her daim ön planda olsun. Rektör üniversite önünde olmamalı. Rektörün vazifesi üniversiteyi ileri taşımak. Üniversiteden fazla görünmeye ihtiyaç yok. Öğrencilere Türkiye’den kaçmak için değil dil öğrenmek için Yurt dışını öneririm. Seçtiğim bölüm tarih ve benim tarihe merakım hep vardı. Üniversite de 20 tercih vardı ve benim 16 sı Tarih tercihi idi. İstanbul Üniversitesin de Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünü okudum. Öğrencilere kapım hep açık. Üniversite öğrenciler için var. Benim dönem de şartlar da zordu. 36 saat Konya Ereğli’den beş otobüs değiştirerek yolculuk yapardım. İskender Pala Uşağa gelip gidiyordu. Ne işiniz var hocam dedim. Uşaklıyım dedi. Memlekette görev yapmak gerektiğini söylerdi.Bazı insanların bir kısmı çalışabilecekleri zaman çalışmayıp hayat kötü diyorlar. Dünyayı yaşadıkça tanıyorsunuz. Sıkı çalışma İle rahat kolay iş yapılır. Rakip fazla, imkanlarda fazla. Muğla Ajansa sizin şahsınıza bana bu fırsatı verdiğiniz ve özel sohbete yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Herkese mutlu güzel günler dilerim. Hayalleriniz gerçek olsun hedefleriniz ulaşılsın dileklerimi de iletmek isterim’.

 

Reklam