Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

CHP’Lİ VEKİLLER BAŞKANLARLA  KARŞI KARŞIYA

 

Muğla geçmişten bu yana CHP’nin kalesidir. Muğla hep CHP’li Belediye Başkanları tarafından yönetilirken ,CHP geçen seçimlerde Muğla’da dört milletvekili çıkardı. AKP iki ve İYİ parti bir milletvekili çıkardı . CHP’nin Muğla’daki önemli kaybı ise yedi ilçe  belediyesini AKP’ye kaptırmasıydı .

 

Bu aralar Muğla CHP’de kazanlar kaynıyor . Bazı CHP’li Belediye Başkanlarının verdiği ruhsatlar gündemden düşmüyor. Bu duruma CHP’li Milletvekilleri Burak Erbay ile Mürsel Alban’dan  tepkiler var .

 

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, doğa tahribatına neden olacağı öne sürülen projelerle ilgili basın açıklaması yaparken,   CHP’li Menteşe belediyesi tarafından ruhsatı verilen Çimento Fabrikası ile yine CHP’li Milas Belediyesi’nden ruhsat izni alan Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun 30 bin kişilik tatil köyü projesine tepki gösteriyor.

 

CHP’li vekil Erbay ;“Menteşe’de yapılmak istenen çimento fabrikasına, ÇED raporu nasıl verildi bilmiyoruz. Olamaz, kabul edilemez. İki tane baraj var; gittim, gördüm. Zeytinlikler var. Tabi sonunda ruhsatlar birbirine bağlanıyor. Belediye başkanlarımızı da zor durumda bırakıyorlar ama kabul edilemez. Dünya artık çimento fabrikasından vazgeçerken Muğla’nın göbeğinde çimento fabrikası olamaz. Buna karşı direnmek zorundayız.”

 

CHP’li Erbay, Ağaoğlu Şirketler Grubu ve Net Holding ortaklığındaki şirket tarafından Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Boğaziçi Mahallesi’nde yapılması planlanan ve CHP ‘li Milas Belediyesi’nden ruhsat izni alan 30 bin kişilik ‘turizm ve tatil köyü’ projesini de  eleştiriyor.

 

CHP ‘li Vekil Erbay ;”Milas’ta 30 bin kişilik konut alanı yapacaklarmış, bununla ilgili proje üretiyorlar. Yani gittiklerini bildikleri için ‘nereyi talan edebiliriz, nereden üç kuruş para kazanabiliriz’ bunun derdine düşmüş durumdalar. Ama Muğla aşıkları olarak hep beraber mücadele etmek zorundayız. Bakın Milas’taki proje, ‘30 bin kişilik’ deniyor. Daha fazlası, azı var mı bilmiyorum ama olmaz. Oralar gerçekten korunması gereken alanlar. ÇED süreçleri nasıl devam etti, nasıl izin verildi bilmiyoruz.

Orada daha sadece mevcut yapılarla ilgili bile içme suyu sıkıntımız var, altyapı sıkıntımız var, yol sorunumuz var. Bunu yapan şirkete de sesleniyoruz. Biz, daha mevcut, bu topraklarda büyümüş, bu topraklara aşık yaşayan dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Biz, sen para kazanasın diye kendi suyumuzdan mı fedakarlık yapacağız? Kendi yollarımızdan mı fedakarlık yapacağız? Kimse bizden bunu beklemesin. Sonuna kadar karşı olacağız.

 

CHP’li Belediye Başkanlarına bir tepkide CHP’li Milletvekili Mürsel Alban’dan  geldi CHP’li Alban, Menteşe Belediyesi’nin Çimento Fabrikası’na ruhsat vermesini yanlış bulduğunu söylerken “Bizim belediye başkanımız oraya ruhsatı vermiş. Ben yanlış buluyorum. Doğru bulmuyorum. İptal etmesini bekliyorum o ruhsatı. ÇED raporu olabilir. Biz o ruhsatı iptal ederiz, ‘Bakanlık verecek’ diye bir açıklaması olmuş başkanımın. Bakanlık versin. Versin ki eylem daha güçlü olsun, versin ki halk daha omuz omuza olsun. Versin ki partililerde oraya sahip çıksın. Şimdi ÇED ayrı bir şey, ruhsat vermek ayrı bir şey” diyor..

Verilen ruhsatların Muğla’nın geleceğini kötü yönde  değiştireceği bir gerçek . Sosyal Demokrat ve  Çevreci geçinen  Menteşe ile Milas’ın  CHP’li Başkanlarının çevre katliamlarının önünü açmak için  ruhsat vermeleri  oldukça düşündürücüdür !.