Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Vezikoüreteral Reflü

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 05.01.2022
  • Vezikoüreteral Reflü için yorumlar kapalı
  • 23 kez okundu

 

Hayat herkese ayrı yaşamlar sunuyor elbette. Hayatta herşey var. Şafak Turgut ile hayat köşemde bugün yine çok değerli bir konuğum var. Bundan böyle yazılarını Muğla Ajans için okuyucularımıza hazırlayacak. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı Doçent Doktor Hüseyin Turhan. Vezikoüreteral Reflü nedir? Kimlerde görülür ve tedavisi işte cevaplar:

Böbrekte üretilen idrar tek yönlü çalışan bir boru (üreter) aracılığıyla idrar kesesine (mesane) akmaktadır. Bu tek yönlü gerçekleşen bir olaydır. İdrarın kesenden böbreğe doğru geri kaçmasına vezikoüreteral reflü adı verilir.

İdrarın idrarın kesesinden böbreğe geri kaçmasını önleyen mekanizmalar tam gelişmediği veya bozulduğu için vezikoüreteral reflü oluşabilir. İdrar kaçağının şiddeti artıkça böbreğe verdiği hasarda artar.

Vezikoüreteral Reflü Kimlerde Görülür

1-Normal sağlıklı çocuklarda %1 civarında görülür.

2-İdrar yolu iltihabı olan çocuklarda %30-40 oranında görülür.

3-Anne karnında böbreğinde genişleme olan çocukların yaklaşık %15’inde doğumdan sonra böbrek genişlemesinin nedeni olarak saptanır.

4-Anne ve babasında vezikoüreteral reflü olan çocuklarda görülür.

5-Kardeşinde vezikoüreteral reflü olan çocuklarda görülür.

6- Ateşli idrar yolu iltihabı olan çocuklarda daha sık görülür.

7- Tuvalet eğitimini almış altına idrar kaçıran ve ateşli idrar yolu iltihabı olan çocuklarda görülebilir.

Vezikoüreteral Reflü Tanısı Nasıl Konulur

Tanısı yalnız renkli işeme filmi dediğimiz, işeme sistoüretrografisi ile konulur. Ayrıca böbreklerdeki hasar olup olmadığını değerlendirmek için sintigrafik inceleme (Resim-1) yapmak gerekebilir.

Vezikoüreteral Reflü Neden Tedavi Edilmelidir

İdrar kesesinden böbreğe kaçan idrar idrar kesesi içindeki zararlı bakterileri böbreğe taşıyarak böbrek iltihabına sebeb olur. Bu iltihap böbreğin hasarlanmasına neden olur. Kaçağın derecesi artıkça böbrek haşarıda artar ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Kaçağın erken saptanması ve tedavi edilmesi böbrek yetmezliğinin önlenmesi açısından önemlidir.

Vezikoüreteral Reflü Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi çocuğun yaşına ve kaçağın derecesine göre karar verilir. Yaşı küçük çocuklarda (özellikle 1 yaşından küçüklerde) önce antibiyotik tedavisi ile başlanır. Ateşli idrar yolu iltihabı olmazsa takip edilebilir. Kendi kendine düzelme ihtimali değerlendirilir. Çocuğun yaşı büyüdükçe kaçağın derecesi artıkça kendi kendine düzelme ihtimali azalır ve cerrahi tedavi gerekebilir.

Cerrahide temel olarak 2 yöntem uygulanır.

İlki kapalı, yani endoskopik yöntemle kaçak olan idrar yolunun sidik torbasına bağlandığı yere kaçağı durduran madde sıkılır.

İkinci yöntem ise açık olarak kaçak olan idrar yolunun açık cerrahiyle düzeltilmesidir.

Doç. Dr. Hüseyin Tarhan

​​​​​​Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi

​​​​​​​Üroloji Anabilim Dalı

​​​​​​ Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi