Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

AİLE TERAPİSİNDE ÇIĞIR AÇAN YAKLAŞIM: EMDR

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 03.07.2021
  • AİLE TERAPİSİNDE ÇIĞIR AÇAN YAKLAŞIM: EMDR için yorumlar kapalı
  • 93 kez okundu

Şafak Turgut ile Hayat köşemde bugün hayat bizi Muğla Özel Yücelen Hastanesi Doktoru Psikolog M. Kenan Alyürük’e götürdü. Alyürük, geçmiş dönemlerde değerli bilgilerini bizlerle paylaşan çok özel ve donanımlı bir isim. İçinde bulunduğumuz zor dönemde ve hayatın yaşamın getirdiklerinde psikolojimiz nasıl ilerliyor. Bulunduğumuz yaşamda, şartlarda, koşullarda, bize sunulan imkanlarda hayat mücadelemiz elbette farklı farkı. Herkesin hikayesi kendine özel. Kimi hayatın getirdikleri ve bulunduğu sunulan imkanlardan olumlu yararlanırken, kimi de hayatın getirdikleri ve bulunduğu sunulan imkanlardan hoşnut değil. Her insan bir birey ve kendinden sorumlu. Peki bunlar insan psikolojisini nasıl etkiliyor ve nasıl enerjimizi canlı tutmalıyız. Muğla Özel Yücelen Hastanesi Doktoru Psikolog M. Kenan Alyürük, Aile Terapistinde Çığır Açan Bir Yaklaşım EMDR ile bizlerle.

 

Psikolog M. Kenan Alyürük
Özel Yücelen Hastanesi
EMDR , „Göz Hareketi Duyarsızlık ve Geri Dönüştürme” anlamına gelir ve depresyon, anksiyete, fobiler, akut keder, somatik belirtiler ve bağımlılıklar da dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde özellikle etkili bir psikoterapi yaklaşımıdır. Dünyada çok yaygın olarak kullanılmakta, tüm Avrupa ülkelerinde etkinliği kabul edilmiş psikoterapidir. Bir çok nörofizyolojik araştırma ile etkinliği kanıtlanmıştır. Telkin, nasihat içermeyen, danışan masuniyetine özen gösteren, gerektiğinde danışanın sır tuttuğu, anlatamadığı travmalarının bile “kör protokol” yaklaşımı ile üstesinden gelen bir terapidir.

Türkiye’de bu teknik meslektaşım Klinik Psikolog Ceren Kurtay Doğan hanımla başlamış ve onun öncülüğünde gelişmektedir. İngiltere Susex Dükü Prens Harry EMDR terapisi almış ve
„benim hayatımı kurtardı“ şeklinde açıklama yapmıştır. Prens Harry 12 yaşında iken annesi Lady Diana’nın ölümünün yarattığı sıkıntı yaratan kaygısından kurtulmak için bu terapiyi kendisine uygulatmıştır. Bu haber „The Sun“, „Guardian“ gibi İngiliz gazetelerinde yayınlanmıştır.
(“What is Prince Harry’s EMDR therapy and how does the treatment work? (thesun.co.uk)” ve “EMDR: what is the trauma therapy used by Prince Harry? | Psychology | The Guardian “)
Bu çok önemli teknik Aile Terapisinde de kulanılmaktadır. Daha ziyade ilişki terapisi olarak
isimlendirilmektedir. Yani terapi sadece evli çiftler için değil, ebeveyn çocuk (baba oğul ya da kızı gibi), iki kardeş, iki arkadaş gibi ilişkilerde de başarı ile kullanılır..Amaç birlikte
iyileştirmektir. Terapi süreci birlikte olumlu duygu durumuna geçebilmekle başlar, bu arada da
tüm terapi süresince süren çift yönlü uyaranlar danışana verilmektedir. Amaç çifti birbirine
bağlamak,bir birinin acısına ve iyileşmesine tanık olmak ve temas ile iyileşme sürecine
girmektir.

Çiftler için EMDR protokolü özellikle aldatma, cinsel işlev bozuklukları, bebek -evlat kayıpları,
ortak travmalar (yangın, hırsız gibi), diğer eşin izlediği ağır hastalıklar ya da „ne zaman eşimin
ailesine gittiğim, ya da onun annesi geldiği zamanlarda ilişkimiz bozuluyor” gibi durumlar da
ilişkiyi kurtarmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu teknik kullanılamaz, tıpkı boşanmak için
terapiyi ya da terapisti kullanmaya kalkanlarda, çift çalışmasına engel olacak kadar ağır
çocukluk ya da başka travmaları olanlarda, ki bu durumda EMDR ile kişinin travmaları
çözümlendikten sonra pek ala ilişki terapisine yönelinebilir. Aynı şekilde değişim motivasyonu
olmayan çiftler ancak bunlarda özel yaklaşımlarla birliktelik için güdülenme sağlanabilir

EMDR , ′′ Göz Hareketi Duyarsızlık ve Geri Dönüştürme ′′ anlamına gelir ve depresyon, anksiyete, fobiler, akut keder, somatik belirtiler ve bağımlılıklar da dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde özellikle etkili bir psikoterapi yaklaşımıdır. Dünyada çok yaygın olarak kullanılmakta tüm avrupa ülkelerinde etkinliği kabul edilmiş psikoterapidir. Bir çok nörofizyolojik araştırma ile etkinliği kanıtlanmıştır.  Telkin, nasihat  içermeyen  danışan masuniyetine özen gösteren, gerektiğinde danışanın sır tuttuğu anlatamadığı travmalarını bile “kör protokol” yaklaşımı ile  üstesinden gelen bir terapidir. Türkiye de bu teknik ilişki terapisinde meslektaşım  Klinik Psikolog Ceren Kurtay Doğan hanımla başlamış ve onun öncülüğünde gelişmektedir.