Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

MARKETLER DENETLENİYORMUŞ  YA KASAPLAR ?

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 01.03.2022
  • MARKETLER DENETLENİYORMUŞ  YA KASAPLAR ? için yorumlar kapalı
  • 86 kez okundu

 

Akaryakıt fiyatlarına sürekli yapılan zamlardan sonra piyasalar allak bullak oldu. Zamlar çığırından çıktı ! Her satıcı kafasına göre zam yapıyor  Menteşe’de .

Menteşe Belediyesinden yapılan açıklamaya göre Menteşe Belediyesi Zabıta ekipleri, 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun ve fiyat etiketi yönetmeliği kapsamında ilçede bulunan ulusal ve yerel ölçekli marketlerde denetim gerçekleştirmiş.

Menteşe Belediyesi Zabıta Ekipleri ve Ticaret İl Müdürlüğü görevlisi tarafından ilçe merkezindeki ulusal ve yerel ölçekli marketlerdeki temel gıda ürünleri olarak belirlenen ekmek, pirinç, sıvı yağ, makarna, yoğurt gibi ürünlerin reyon fiyatı ve kasa fiyatları karşılaştırılarak denetlendiği belirtilirken ,  Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Yapılan denetimlerde halkımızın alışveriş yaptığı esnafımızın, yerel ve ulusal marketlerin büyük ölçüde yönetmeliğe uyduğunu tespit ettik. “diyor..

Bana sorarsanız bu denetimler göstermelik yapılıyor. Gelelim  Menteşe’deki fiyatlara . Geçenlerde Mazota 1,5, TL zam yapıldı . Zammın ertesi günü bir gün önce 80 TL ye aldığım  Ciğer’in fiyatı 110 TL oldu. Mazota 1,5 TL zam ciğere 30 TL zam! Adama soruyorum “Mazota zam oldu” diyor .

Çarşı içindeki kasaplarda 1kg Dana eti 100 Tl. Kıyma 100 TL. Markette 1 Kg Dana eti ve kıyma 72- 77 TL.  Aradaki fark 23 TL . Bunlar vatandaşı düşünmüyorlar keselerini düşünüyorlar .

Muğla  ili turfanda sebze üretiminin merkezi durumunda . Çarşamba ve Perşembe günleri Menteşe’de kurulan halk pazarları var . Çarşamba günü kurulan pazarda güya üretici pazarı .

Bu iki pazarda da fiyatlar İstanbul’dan daha pahalı . Şimdi Sıkı durun.. Domates 26 -15 TL . Yeşil Biber 25 TL. Marul tane 10 TL . Karnabahar tane 15 TL .Daha düne kadar 2 TL olan yeşillikler tane  5TL. Patlıcan 25 TL . Patates 6,5 TL. Dağdan toplanan kendi halinde çıkan otun kilosu bile 15 TL..

Menteşe’de kurulan bu pazarların ,kasapların neden denetimi yapılmıyor ? Ben bir gün olsun bu pazarlarda Zabıta görmedim . Oralar zaten kurtarılmış bölge durumunda …

YAZARIN SON YAZILARI