Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 32,12 / Satış: 32,25
€ EURO → Alış: 34,82 / Satış: 34,96

YEREL SEÇİMLER

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 11.03.2024
  • YEREL SEÇİMLER için yorumlar kapalı
  • 70 kez okundu

 

31 Mart yerel seçimlere gün sayıyoruz . Ülke genelinde yapılacak Belediye Başkanlığı Seçimleri Genel seçimler kadar önemli. Yerel seçimlerden güçlü çıkacak parti 2028 Genel seçimlerinde söz sahibi olurken, daha avantajlı olacak.

Seçime katılan tüm partilerin gözdesi  İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyük şehirde CHP ve AKP  İstanbul  ve Ankara’da ipi göğüslemek için sürekli depar atıyorlar. Hele İstanbul seçimi yerel seçimlerin finali olacak .

31 Mart yerel seçimlerinde seçime katılan partilerin durumuna  baktığımız zaman  CHP seçime tek başına giriyor. AK Parti ise Başta MHP olmak üzere  Cumhur İttifakı olarak seçime girecek . Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul seçimini kazanmak için  ne gerekiyorsa yapacak.

Şu anda yapılan bazı anketlerde Ekrem İmamoğlu önde gösterilirken bazı anketlerde de Murat Kurum önde veriliyor.  Kamuoyu yoklamaları yapan şirketler geçmişte olduğu gibi yine sınıfta kalabilirler.

Gelelim diğer bölgelere . Ege bölgesi çok önemli yerel seçimlerde. Muğla başı çekiyor . Antalya -Muğla ,İzmir önemli iller . Muğla’yı masaya yatıracak olursak Muğla Turizmi ,Tarımı, Ormanı ,Madenleri, Bin 450 km’lik kıyıları, Yüzlerce koyu , Hava alanları,Tarihi kültürü ile ülkenin yanı sıra Dünya’nın ilgisini çekmektedir. 

Muğla, Antalya ve İzmir illerini kazanmak için  AK Parti önemli çalışmalar yapıyor. Daha önceki seçimlerde  CHP’nin kazandığı hatta CHP’nin kalesi olarak bilinen  ,Bodrum, Marmaris Fethiye ,Datça gibi turizmin gözbebeği olan ilçeler çok önemli . 13 ilçenin 11’i CHP’li başkanlar tarafından yönetilirken son yerel seçimlerde 7 ilçeyi AK Parti kazanmıştı.

CHP “de Genel Başkan değişiminden sonra CHP’nin oy patlaması beklenen yerlerde aday belirlemedeki keyfilik  ,CHP Genel Başkanı  Özgür Özel’in “ön seçim yapılacak “ sözü lafta kalınca Muğla genelinde yalnız iki ilçede ön seçim yapılırken başta Büyükşehir olmak üzere 11 ilçede  atama yapılması CHP’nin kalesi olarak bilinen Muğla ilinde rahatsızlık yarattı.

                                  İlk Kadın Belediye Başkanı

CHP’de  Muğla tarihinde ilk defa bir kadının Belediye Başkanı adayı yapılması da önemli bir gelişmeydi. Menteşe Belediyesine aday gösterilen Gonca Köksal’ın önemli artıları var. Meclis üyesi , aynı zamanda Menteşe Belediyesinde Şehir Plancısı görevinde bulunması artılarından bir kaçı .

KAZIM TOKUÇ