Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,31 / Satış: 18,38

AKLIN YOLU BİRDİR !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 08.02.2022
  • AKLIN YOLU BİRDİR ! için yorumlar kapalı
  • 32 kez okundu

 

Muğla Yatağan ilçesi Deştin mahallesine yapılacak olan Çimento Fabrikası AK Parti ile CHP’li vekiller ve belediye Başkanlarını karşı karşıya getirdi .Her iki Partili vekil ve belediye başkanları  politik tartışmalardan prim yapmak için birbirlerine saldırıyorlar adeta.

Yatağan’a yapılacak Çimento fabrikasının yıllarca kömürden zehirlenen Yatağan halkının kucağına atılan Çimento fabrikasının yaratacağı kirlilikle mağdur olmaları  umurlarında  bile değil Politikacıların.

Çimento Fabrikasına CHP’li Menteşe Belediyesi tarafından  yapımına ruhsat verilmesi CHP’li başkan Bahattin Gümüş’e hem partililerden hem de Muğla halkından tepki gelirken, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş “ Ben imzalamasam Bakan imzalayacaktı “ diye kendini savunmuştu . Doğru oturup doğru konuşacaksak Bu savunmaya kargalar bile güler . Bir Sosyal Demokrat başkanın halkın mal ve canına zarar verecek bir fabrikanın yapımı için  ruhsat vermesi olacak şey değil!

Bu fırsatı değerlendiren AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan’da  geçtiğimiz günlerde TBMM’de gündem dışı söz alarak Çimento Fabrikası ile ilgili konuşurken ; “CHP’li vekiller ruhsat veren kendi. Belediye Başkanlarıyla görüşüp ruhsatı iptal ettirseler ya. Elinizden tutan mı var?  Ama nerde. Niye kamuoyunu ve hemşerilerimizi yanıltıyorsunuz? Ve her zamanki gibi timsah gözyaşı döküyorsunuz? ÇED verilmesi ile ilgili Bakanlığımızı suçluyorlar. ÇED sadece çevresel etkilerin değerlendirilmesinden ibarettir. Herhangi bir faaliyet için ÇED’in olumlu verilmesi ruhsatın verilmesi anlamına gelmemektedir. ÇED, prosedür gereği verilir, plan veya izin onayı değildir.  Ruhsat verilmesi tamamen CHP’li Belediye’nin işgüzarlığıdır.

“GÜMÜŞ GÜRÜN’E SORMADAN SU BİLE İÇEMEZ”

Yangından mal kaçırır gibi ÇED süresinin bitmesine 2 gün kala ruhsat verilmesini anlamak mümkün değildir. Menteşe Belediyesi uzun zamandır sümen altında tuttuğu bu dosyayı neden şimdi imzalayarak, ruhsat verdi? Seçim öncesi çevre konusunda STK’larla birlikte çalışacağını söyleyen Menteşe Belediye Başkanı neden çevrecilere ve hemşerilerimize sırtını döndü? Bunu kamuoyuna açıklayın? Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e sormadan, ondan izinsiz su bile içmez.

“OSMAN GÜRÜN BU İŞİN NERESİNDE?”

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı ise bugüne kadar neden sessizliğini korudu? Muğla’yı ve kamuoyunu yakından ilgilendiren böyle önemli bir konuda neden açıklama yapmadı? Sayın Osman Gürün bu işin neresinde? Eğer gerçekten çevreyi, hemşerilerimizi ve Muğla’yı düşünüyorlarsa verdikleri ruhsatı iptal etsinler. Biz de sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.  Hemşerilerimiz müsterih olsun. Yeryüzü cenneti Muğlamızı sözde çevrecilere rağmen koruyacağız. Ve korumaya da devam edeceğiz.”diyor…

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’ta yaptığı yazılı basın açıklamasında, AK Partili Gökcan’ın nezdinde AK Parti ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Öztunç şu açıklamayı yaptı ;

“İmar planları ve ÇED olumlu kararıyla ilgili hukuki süreçlerin Belediyelerimizin aleyhine sonuçlanması, bu konuda iç hukuk yollarının tüketilmesi nedeniyle ilgili mevzuat hükümleri ve yargı kararları karşısında projeye ilişkin ruhsatın düzenlenmesi yasal bir zorunluluk haline gelmiştir.”diyor. 

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç “Gökçan’ın açıklamaları samimiyetten ve sahicilikten uzaktır . Son zamanlarda bu konuyu siyasi malzeme yaparak partimize karşı karalama çalışmalarında bulunan AKP Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın açıklamalarının samimiyetten ve sahicilikten uzak olduğunu beyan ediyor, Gökcan nezdinde AKP’ye ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına çağrıda bulunmak istiyoruz.  Tüm bu sürecin ve ruhsat işlemin dayanağı olan 2014 tarihli ÇED olumlu kararının iptal edilmesi gerekmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını verdikleri ÇED olumlu kararını iptal etmeye davet ediyor, ÇED olumlu kararının iptal edilmesi durumunda CHP’li Belediyelerimizin gerekli işlemleri yerine getirerek ruhsatı iptal edeceğini taahhüt ediyoruz.

“ELİNİZİ TUTAN YOK”

Doğayla ilgili hassasiyetinizde samimiyseniz, hodri meydan. Sayın Gökcan, eğer çevre hassasiyetiniz konusunda samimi ve kararlıysanız partinizde bu konuyu gündeme taşıyın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile görüşün ve ÇED olumlu kararını iptal ettirin. Yetki sizde, elinizi tutan yok.”Diyor. Bizde diyoruzku ;AKLIN YOLU BİRDİR!