Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Muğla’da neden önlemler alınmıyor ?

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 11.01.2022
  • Muğla’da neden önlemler alınmıyor ? için yorumlar kapalı
  • 14 kez okundu

 

 

Reuters’ın son dakika olarak duyurduğu habere göre, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsün Omicron varyantı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü, Bosna Hersek, Türkmenistan, İsrail ve Türkiye’nin de dahil olduğu 53 ülkeyi Avrupa ülkeleri kategorisine aldığını açıklıyor.

Avurupa ülkeleriyle birlikte bizde de durum vahim. Vaka sayısı her geçen gün süratle artıyor şu anda 70 binlerde .Omicron varyantında durum dahada kötüye gidiyor. Ülkenin durumu vaka sayılarının pik yaptığı günlerde bile en az etkilenen Muğla’da bile durum kötü. Ülke genelinde en çok aşı olan illerin birinci sırasında bulunan Muğla aynı zamanda en az vaka sayısının olduğu il durumundaydı. Şimdide en çok vakaların arttığı ilk on arasına girdi.

10 il, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Aydın, Çanakkale, Muğla, Kırklareli, Gümüşhane, Edirne ve Kocaeli oldu. Vaka sayılarında bir önceki haftaya göre artışlar katlanarak devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, Omicron varyantı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken, önümüzdeki 6-8 haftalık süreç ile ilgili de uyarılarda bulunuyor.

Kluge, son haftalarda elde edilen verilerin Omicron varyantının yüksek derecede bulaşıcı olduğunun kanıtlandığını açıkladı ve Kluge, Omicron’un yayılımına bakıldığında, Delta’dan daha yüksek hızla yayıldığını hesapladıklarını belirtirken, artan vakalara karşı uyarıyor.

 

Corona’nın Delta varyantında en az vakanın olduğu iller arasında bulunan Muğla ne oldu da Omicron varyantında vaka sayılarının artışında ilk ona girdi . Benim şahsı gözlemlerim Muğla ‘da daha önce alınan önlemlerin hiç birisi alınmıyor. Çıkın sokağa, gidin toplu yaşam alanlarına maske takanların sayısı çok az . Daha çok yaşlı ve yaşamı seven insanlar maske takıyor. Maske ve önlem almayanların sayısı da her geçen gün artıyor . Bunun nedeni de  önlemlerin yetersiz oluşu ..