Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kaçak ve el yapımı içki furyası devam ediyor!

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 02.01.2022
  • Kaçak ve el yapımı içki furyası devam ediyor! için yorumlar kapalı
  • 24 kez okundu

 

Türkiye  kaçak ve el yapımı içki cenneti oldu dersek doğru söylemiş oluruz. Ülke genelinde el yapımı içkiden her gün onlarca kişi hayatını kaybederken bu sayı yılbaşından önce seksen kişiydi .

 

El yapımı ve kaçak içkiden zehirlenen insanlar ya ölüyor yada kör oluyor. Ülke genelini bir tarafa bırakalım yalnız Muğla’ilinde el yapımı ve kaçak  içki adeta hortlamış durumda. Normal içki fiyatlarının tavan yapmasıyla fiyatının ucuz olması nedeniyle             el yapımı ve kaçak içkiyi tercih edenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Tabiki bu tercihleri ya ölüm yada sakat kalma ile sonuçlanıyor

Yılbaşından önce Muğla ili genelinde sahte/ kaçak alkol operasyonları sıklaştırıldı . Yakalananların  miktarları oldukça düşündürücü.. Muğla’da İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan sahte/kaçak alkol operasyonunda 3 bin litre (3 Ton )  el yapımı sahte alkollü içki ele geçirilirken, 2 kişi de tutuklandı.

 

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü’nce; Aralık ayı içinde kaçak/sahte alkol satışının önüne geçmeye yönelik yapılan 37 ayrı operasyon yapılmış.

Yapılan operasyonlarda; 2 bin 939 litre el yapımı sahte alkollü içki, 389 şişe sahte alkollü içki, 169 litre etil alkol, 23 şişe gümrük kaçağı alkollü içki, 86 şişe bandrolsüz alkollü içki, 73 adet alkol yapımında kullanılan kit, 15 adet doluma hazırlanmış boş içki şişesi, 52 adet boşta bandrol, 4 adet alkol damıtma cihazı, 13 adet alkol ölçüm cihazı ele geçirilmiş.

Yakalamalar kapsamında; 46 şahsa 5607 – Sayılı Kanuna Muhalefet Suçundan işlem yapılmış. Dört kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirken 2 şahıs da adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış.. Bu operasyonlardan sonra  el yapımı ve kaçak içkinin önlenmesi mümkün değil . El yapımı içki yapıp satanların sayısı süratle artıyor. Kesin çözüm için yasa çıkarılması gerekiyor…