Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

AV KÖPEKLERİ ZEHİRLENEREK ÖLDÜRÜLÜYOR

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 22.11.2021
  • AV KÖPEKLERİ ZEHİRLENEREK ÖLDÜRÜLÜYOR için yorumlar kapalı
  • 285 kez okundu

 

 Muğla ve ilçelerinde av köpekleri hem de Devlet avlaklarında av sırasında zehirlenirken , Yetkililer başta olmak üzere çevreciler , hayvan severler  ,attıkları zaman mangalda kül bırakmayanlar  seyrediyor.Muğla genelinde her yıl onlarca köpek zehirlenerek öldürülüyor bu hayvan katillerine dur diyen yok !

 Bodrum, Marmaris ,Menteşe , Köyceğiz ,Ortaca , Dalaman hatta Muğla ilinin tamamında her yıl onlarca köpek zehirlenirken kimsenin ne  gıkı çıkıyor nede bu canlı varlıkları insan dostu hayvanları öndürenler elini kolunu sallayarak geziyorlar .

Can alan bu katiller  meydanı boş bulunca şimdide Devlete her av sezonunda  kanuni zorunlulukları  yerine getiren ,  Devlete av vergisini ödeyen (buda yaklaşık olarak 600 Tl ) civarında  ödeyen  avcıların  köpeklerini zehirleyerek öldürüyorlar . Geçen ve önceki yıllar hem de Turizm in merkezi Marmaris  Taşyer ve civarında bir günde üç av köpeği zehirlenerek öldürüldü .

 Her gerçek avcı   yasal zorunluluklarını yerine getirirken , av sezonu süresince   avın serbest olduğu Devlet avlaklarında avlanmak için Çarşamba , Cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere kota almak zorundadır. Avcı kota aldığı avlağın dışına çıkamaz . Onun için yalnız kota aldığı avlak serbesttir  avcıya  . Hatta Kota’daki av hayvanından başkasını da avlayamaz .

 Pazar günü Ula ilçesinin Kestanelik mevkiinde iki Avcı arkadaşımızın köpeği avlağa yerleştirilen zehirli yiyeceklerle zehirlenirken, birisi ölüyor birisi de zor kurtarılıyor.. Düşününki avcısınız avlakta köpeğiniz önünüzde avlanıyorsanız .Birde bakıyorsunuz ki Köpeğiniz yerde can çekişiyor ve ölüyor.  O andaki halinizi düşünün ..

Marmaris’teki , Köyceğizdeki , Ula’daki hatta tüm Muğla ili genelindeki avlaklara   av köpeklerinin ölmesine neden olan   öldürücü zehir o yöredeki çobanlar tarafından konuyor .Bu bilinen bir gerçek. Bu adamlar avlaklarda nasıl keçi otlatabiliyor? Bunlara göz yumulunca  köpek katilleri meydanı boş buluyor..  Son olayda Ula ilçesi Kestanelik  mevkiinde Devlet avlağında av köpeğinin ölmesine  neden olan zehirlerin  o yöredeki çoban tarafından konulduğu iddia ediliyor .  Aynı Çoban’ın Köyceğiz’dede  bazı köpekleri zehirlediği için olayların çıktığı ve yöreyi terk ettiği konuşuluyor .