Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

KIRSAL MAHALLE  !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 18.11.2021
  • KIRSAL MAHALLE  ! için yorumlar kapalı
  • 17 kez okundu

 

 

Tarım ve hayvancılığın korunması amacıyla çıkartılan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanuna eklenen Ek Madde 3 (Ek:RG-16/10/2020-7254/10 md.) uyarınca kırsal mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki vatandaşların, Gelir Vergisi ve Emlak Vergisi ile Su Faturalarında indirime gidilmesi belirtiliyor..

Büyükşehir Belediyesi  kanununa eklenen Ek Madde 3’ün yürürlüğe girmesiyle kırsal mahalle çalışmaları başlıyor. Yatağan Belediyesi kırsal mahalle çalışmalarında Belediye meclisinin AK Parti ,CHP, ve İYİ Partili üyelerinin oy birliğiyle aldığı kararla 6 mahallenin “Kırsal mahalle “ kabul edilmesine karar veriyor .

Yatağan Belediyesi meclis kararıyla Turgut, Yeşilbağcılar, Bozüyük, Bozarmut, Bencik ve Madenler mahallelerini Kırsal Mahalle olarak kabul etmesinden sonra   , 11 Kasım 2021 tarihinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başkanlığında gerçekleştirilen Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Partili ve MHP’li meclis üyelerine karşın, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin tercihiyle Yatağan’da altı mahallenin kırsal mahalle olması reddediliyor..

Yatağan Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada ise  “Tarım ve hayvancılığın korunması amacıyla çıkartılan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanuna eklenen Ek Madde 3 (Ek:RG-16/10/2020-7254/10 md.) uyarınca kırsal mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki vatandaşların, Gelir Vergisi ve Emlak Vergisi ile Su Faturalarında indirime gidilmesi hedeflenmiştir.

Bu doğrultuda, 6 Eylül 2021 tarihinde toplanan Yatağan Belediye Meclisi’nin AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Partili belediye meclisi üyeleri, 111 sayılı kararla oy birliğiyle, Turgut, Yeşilbağcılar, Bozüyük, Bozarmut, Bencik ve Madenler mahallelerimizi Kırsal Mahalle olarak kabul ederken, 11 Kasım 2021 tarihinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başkanlığında gerçekleştirilen Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Partili ve MHP’li meclis üyelerine karşın, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin tercihiyle reddedilmiştir. CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin reddettiği bu kararla, kırsal mahalle dışında kalan Turgut, Yeşilbağcılar, Bozüyük, Bozarmut, Bencik ve Madenler mahallelerimizdeki hemşerilerimiz, örneğin 100 liralık su faturalarını, yaklaşık 1000 lira gibi bir rakama ödemek zorunda kalacaklardır. ”denildi .

Şimdi doğru oturup doğru konuşacaksak Yatağan’da bulunan altı mahalle kırsaldamıdır? Bana sorarsanız değildir. Bu mahallelerden Turgut, Yeşilbağcılar, Bozüyük, Bozarmut mahalleleri Büyükşehir yasası çıkmadan önce beldeydiler ve Belediye Başkanları yönetiyordu bu beldeleri. Muğla’nı en gelişmiş beldeleriydi şimdiki Turgut,Yeşilbağcılar, Bozöyük ,Bozarmut mahalleleri..

Muğla’nın en ücra köşelerinde halk arasında “dağ köyü”olarak nitelendirilen mahalleler  varken gelişmiş yerleri kırsal mahalle seçmek  doğru değildir.Aklın yolu birdir ..