Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

KADIN AZMAĞINDA TALAN !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 17.03.2021
  • KADIN AZMAĞINDA TALAN ! için yorumlar kapalı
  • 48 kez okundu

 

Muğla ili ,sahilleri ,koyları kadar Tarih ve Kültür varlıklarıylada ünlüdür. Tarih ,Kültür varlıkları ve kıyıların ekosistemleri nedense yıllardır tahrip ve talan ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bodrum’da başlattığı kaçak yapılarla ilgili yıkımlar da artık devam etmiyor ! Muğla ilinde hala binlerce kaçak yapı mevcut .

Şimdide kaçak  yapılardan sonra uluslararası sözleşmelerle  koruma altına alınan yerlerde birileri tarafından talan ediliyor. Geçenlerde  MUÇEP Gökova Meclisi Akyaka kadın azmağı kıyısında bir basın toplantısı düzenleyerek,yaptıkları açıklamada  “KADIN AZMAĞINDAN “ ellerinizi çekin “ açıklamasında bulundular .

 Kadın Azmağı’nın kıyı eksosisteminin tahrip edildiğini belirten Akyakalılar Kadın azmağı kıyısının paradan başka değer tanımayanların saldırısı ile tahrip edildiğini,dışarıdan taşıdıkları malzeme ile doldurarak Azmak kıyısının doğal yapısını bozdukları yetmiyormuş gibi, bir de “özel mülk” tabelası çakarak bu alanı kamuya da kapattıklarını belirtiyorlar .Talancıların  para hırsı ne Özel Çevre Koruma, ne ekoloji ne de Kıyı Kanunu tanıyor.

 Kadın Azmağı, uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan başta türü dünya ölçeğinde tehlike altında olan su samurları ve denizlerin akciğerleri olarak bilinen ve sadece Akdeniz’de bulunan deniz çayırları olmak üzere birçok canlının yaşam alanıdır.

 Ancak ne yazık ki, yıllardır Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde 1. Derece Doğal Sit Alanı statüsünde olan Azmak ve Akyaka gibi birçok koruma alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koruma statülerini düşürmesi ya da tamamen kaldırması sonucunda talan ile karşı karşıya bırakılıyor.

 Bu talan da kocaman bir yalan kılıfına sokularak yapılmış. Bakanlık koruma statülerinin kaldırmasını bir gayrımenkul şirketine ihale ederek hazırlattığı ve dört yıldır devlet sırrı gibi kamuoyundan gizlediği sözde Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporuna dayandırıyor.

  Bu rapor çevrecilerin eline geçince yapılan çalışmanın bilimsellik ve ekolojik temelden yoksun, tamamen rant temelli koca bir aldatmaca olduğu ortaya çıktı. MUÇEP Gökova Meclisi olarak raporla ilgili yaptığı değerlendirmeyi geçen yıl Eylül ayında kamuoyu ile paylaşırken, Bakanlığa da gönderdi. 

 Sayıştay, yayınladığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili Denetleme Raporu’nda Ekolojik Temelli Bilimsel Raporun hazırlanışında Bakanlığın kendi hazırladığı mevzuata dahi uymayan birçok nokta belirleyerek yasalara da aykırı olduğunu ortaya koymuştu.

Bütün bunları kim dinler .. Bakın MUÇEP Gökova Meclisi yaptığı açıklamada ne diyor;”Belli ki devletin kurumlarını da tanımıyor. Pandemi koşullarını adeta fırsat bilerek tüm kurumların gözünün önünde rahatça Gökova Bölgesi’nin doğal değerlerine saldırabiliyorlar. Şu iyi bilinmelidir ki; koşullar ne olursa olsun, Akyakalılar, Gökovalılar olarak bizler, varlık nedenimiz olarak gördüğümüz bu değerlerimizi ve tüm canlılarla birlikte yaşamsal ve ortak varlıklarımız olarak gördüğümüz müştereklerimizi korumakta kararlıyız. Bu oldu bittilere izin vermeyeceğiz! Doğamızı savunmak için geçmişte olduğu gibi şimdi ve her zaman her türlü meşru ve yasal mücadeleyi vereceğiz! “

“Şimdi skandal niteliğindeki bu rapora sırtına dayayan sermaye ve devlet güçlerinin Gökova ÖÇK Bölgesi’ne karşı büyük bir talan girişimini başlattı . Geçtiğimiz yıl Eylül ayında askıya çıkarılan Akyaka İmar Planı Revizyonu ile talan girişimi resmiyet kazanırken; Bu planın yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi için MUÇEP tarafından açılan dava devam ederken , fiili saldırılar da hız kazandı..”Restoran ve otel işletmeleri Kıyı Kanununa aykırı olarak işgal ettikleri alanları daha da genişletmek için Azmağın kıyısını dolduruyorlar, ağaçları, sazlıkları kesiyorlar ekosisteme zarar veriyorlar, kamusal alanları özel kullanımlarına geçiriyorlar. Bütün bunlar Özel Çevre Koruma Hükümlerine, Kıyı ve İmar Kanuna göre suç niteliğindeki eylemlerdir. Devletin ilgili kurumları ise bu hukuksuzluklara engel olmuyorlar, adeta yol veriyorlar.” Diyor MUÇEP yetkilileri .. DÜNYADA BAŞKA GÖKOVA YOK …