Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

YİNE ALDATILIYORMUYUZ ?

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 29.08.2021
  • YİNE ALDATILIYORMUYUZ ? için yorumlar kapalı
  • 31 kez okundu

 

Son günlerde Coronada günlük vaka sayısındaki artışlar tehlikenin boyutlarının çok yüksek olduğunu gösteriyorsa da  Sağlık Bakanlığı tarafından günlük vaka sayılarının açıklanmasının gerçeği yansıtmadığı yönünde iddialar ortaya atılıyor.

Vaka sayılarındaki artışların iki bölümde değerlendirilmesi ise; ‘en az vaka olan iller, en çok vaka olan iller ‘olarak yüz binde verilen vaka sayılarının   TTB  Pandemi Çalışma Grubu üyesi Güçlü Yaman ,Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı risk haritalarının diğer ülkelerde paylaşılanlarla aynı anlamı taşımadığını söylüyor.

Bakın Yaman açıklamasında ne diyor ;“Yüz binde vaka sayılarını gösteren haritalar diğer ülkelerden de bilindiği üzere illerde uygulanacak önlemlerin düzeyini ayarlamak için kullanılıyor. Vakalar artarsa önlemler sıklaşıyor ya da tam tersi. Bizde ise salgınla ilgili bir şey yapılıyormuş gibi bir hava yaratmaktan başka bir ise yaramıyor. En iyi ihtimalle Sağlık Bakan’ın attığı tweetlere konu olabiliyor”.

Yaman’ın bir iddiası da , hastanelerden gelen bilgilerle açıklanan vaka sayılarının bazı illerde gerçek sayılarla örtüşmediğini vurgularken ; Antalya’yı örnek gösterirken. Antalya’da Şubat sonundan bu yana vaka sayılarıyla bulaşıcı hastalık ölümleri arasında bir uyum olmasına karşın, Temmuz ayından itibaren bu dengenin değiştiğini, bulaşıcı hastalık ölümlerinin Nisan dalgasının 2 katına kadar çıkarken resmi vaka sayılarının yerinde saymaya devam etmesini örnek gösteriyor.

Yüz binde 50’nin altındaki vaka sayılarına sahip illerde bu sayılara ulaşmak için diğer illerden farklı hiçbir şey yapılmadığına dikkat çeken Yaman, “Örneğin 4 il Rize, Bingöl, Batman ve Bayburt’un 100 binde vaka sayıları 400’ün üzerinde. Bu çok yüksek bir sayı. İzmir, Antalya, Muğla ve Aydın’da ise 100 binde vaka sayıları 50’nin altında. Biri diğerinden 10 katından fazla vaka sayılarına sahip bu yerlerde ise özel yapılan hiçbir şey yok” diyerek haritanın hazırlanma şekline ve vaka sayıları düşmüş gibi gösterilen illerin turizm kentleri olmasına dikkat çekiyor..

Bu durumda Turizm şehirlerinde vaka sayılarının az gösterildiği sonucu ortaya çıkıyor .Tedbirler vaka sayılarına göre alındığına göre yine aldatılıyormuyuz?