Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

NÜFUSU  6 MİLYONA ULAŞAN MUĞLA DA VAKA SAYISINDA % YÜZ ARTIŞ

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 23.07.2021
  • NÜFUSU  6 MİLYONA ULAŞAN MUĞLA DA VAKA SAYISINDA % YÜZ ARTIŞ için yorumlar kapalı
  • 54 kez okundu

 

 

Bayram nedeniyle tatile çıkanların sahilleri doldurmasının yanı sıra   Maske  ,mesafe kurallarına uymamaları vaka sayılarını arttırdı . Bu artışlardan en çok nasibini alanda Turizmin gözdesi Muğla oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından haftalık vaka sayıları paylaşılırken, bir önceki hafta 16,69 olan Muğla’nın haftalık vaka sayısı, 10-16 Temmuz tarihleri arasında 33,44’e yükseldi. En  çok aşı yapılan iller arasında ilk sırada yer alan Muğla’da % yüzün üzerindeki artış Ağustos ayında tekrar yasakların geleceği sinyallerini şimdiden veriyor .

Yerleşik nüfusu 1 milyon olan Muğla’da bir hafta önce Türkiye’nin dört bir yanından gelen tatilciler ile birlikte nüfusu 6 milyona çıkarken , artan nüfusa paralel olarak vaka sayıları da arttı. Muğla’nın nüfusu yüzde 500 artarken, Covid-19 vaka sayıları da yüzde 100 artış gösterdi.

Türkiye’de aşılamada ilk maviye dönen Muğla’da ilk doz aşılama oranı yüzde 84,5’lere ulaştı. Muğla’da 1’inci doz aşı olanların sayısı 675 bin 500’e, ikinci doz aşı olanların sayısı 428 bin olarak gerçekleşti. Üçüncü doz aşı olanların sayısı ise 103 bin kişiye ulaştı. Buna karşın Bodrum’un nüfusu bir milyon, diğer turistik ilçelerde de nüfus artışları tehlike yaratıyor . Bodrum’da belediye bir günde 800 ton atık topluyor .

Marmaris’te de durum farklı değil . Marmaris’te Bayram Yoğunluğundan  yer bulamayanlar sahiller’ de yatıyorlar . Sokak aralarına park ettikleri araçlarında uyuyor. Sabahın erken saatlerinde kalabalığı fotoğraflayan bir vatandaş, “Koskoca bir mülteci kampı gibiyiz” diyor ve “Sahil kenarlarında mahalle aralarında onlarca araç kapı, pencere açık içinde uyuyan insanlarla dolu. Sabah 7 ‘de insanlar plaj tuvaletinde sıra bekliyorlar. Trafikten bahsetmiyorum bile, merkezden İçmeler’e gitmek en az 45 dakika sürüyor. Geceyi insanlar nerede bulursa orda geçiriyor. Sahilde kendine yatak yapanı bile var. Koskoca bir mülteci kampı gibiyiz. Belediyenin yetişmesi imkansız.”

 Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi  büyük ilçelerde yoğunluk devam ederken Muğla’nın “sakin şehir “unvanlı Ula’nın Gökova körfezindeki Akyaka Mahallesinin 4 bin olan nüfusu 20 kat artarak 80 bine ulaşmış durumda . İnsanlar geceyi piknik alanlarında yorgan, battaniyeye sarılarak geçiriyorlar . Bu kişilerin doğal ihtiyaçlarını nasıl giderdikleri ,atıklarını rastgele attıkları ortada.  Bayram tatili sonrası Muğla sahillerinin çöplüğe dönmesi bekleniyor .

 

.