Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Belediyeler nerede?

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 05.05.2021
  • Belediyeler nerede? için yorumlar kapalı
  • 37 kez okundu

 

Kapanmamı kapanma değilmi ?  diye sorular hala gündeyken alınan tedbirlerle hükümet çiftçiyi, üreticiyi unutunca sorunlar çıktı . Halkın alışveriş ettiği pazarlar kapatılınca Çiftçi ürettiği malı  ,sebze ,meyveyi satamadı ve tonlarca mal çöpe gitti .

 

Çiftçi perişan olurken, pazarların cumartesi saat 10.00 la 17.00 arasında haftada bir gün açılmasına karar verilirken 81 ilin valiliklerine bu konuda bir genelge gönderildi . Böylece haftada bir gün de olsa kısıtlı bir zaman içerisinde pazarların açılması üreticiye nefes verecek , yaş sebze ve meyve bulamayan vatandaşlarda pazardan alış veriş edebilecek .

 

Pazarların kapatılmasıyla harekete geçen Bodrum belediyesi başta büyük

Büyükşehir Belediyeleri ve bunlara bağlı olan ilçe belediyelerine örnek olabilecek  bir uygulama başlattı .

Geniş kapsamlı tedbirlerin açıklanmasının ardından toplanan Bodrum Belediyesi Kriz Masası, özellikle günü birlik kazançla geçimlerini sağlayan vatandaşların yaşayacakları zorlukları öngörerek bir takım kararlar alırken, üreticinin malını toptan alarak paketledikten sonra vatandaşlara dağıtıyor.

Yaşanan bu zor süreçte de halkın yanında olan Bodrum Belediyesi, pazar yerlerinde tezgah açamayan sebze-meyve üreticilerinin mağdur olmamaları için ellerindeki ürünleri satın alınarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından, Ortakent Mahallesi’ndeki 2 dönüm arazide çilek üreticiliği yapan Fatma Ünal’ın tarlasında kalan 500 kilo çilek ile Çömlekçi ve Bahçeyakası’nda seralarda üretilen salatalık, domates, patlıcan gibi ürünler satın alarak  ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor .

Bodrum belediyesi üreticiye sahip çıkarken başta Muğla Büyükşehir Belediyesi olmak üzere , sebze ve meyve ambarı durumundaki, Fethiye, Dalaman ,Ortaca ,Köyceğiz gibi belediyeler ise üreticiye sahip çıkmadı . Buradaki üreticiler ürettiklerini satamayınca mağdur oldular.