Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

BODRUM SOS VERİYOR !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 29.04.2021
  • BODRUM SOS VERİYOR ! için yorumlar kapalı
  • 38 kez okundu

 

On yedi günlük Korona kapanmasının  yararımı var zararımı var insan soramadan edemiyor. Bazı önlemleri alırken uygulamada ortaya çıkacak sakıncaları , aldığınız önlemlerin uygulanmasının karşılığını alıp alamayacağını önceden belirleyerek önlem alırken ona göre uyguluma yapmak gerekiyordu .

Bu yapılmayınca başta Bodrum olmak üzere İstanbul’dan sahillere  Corona göçü başladı . Bodrum’a günde en az sekiz bin araç giriyor. Milas Bodrum hava limanına ek uçak seferleri düzenleniyor . Sizin anlayacağınız Bodrum’da bir Kaos yaşanıyor ..

Bakın Bodrum Belediye Başkanı yaptığı basın toplantısında yaptığı açıklamasında Bodrum’da kaos yaşandığını söylüyor.              Pandeminin büyükşehirlerde meydana getirdiği olumsuzluklar sebebiyle, kapanma kararı sonrası vatandaşların Bodrum’a gelmesinin önünün açıldığını belirten Başkan Aras,

“Nüfusumuzun şu anda 500 bini aşkın olduğunu söyleyebiliriz. Bodrum turistik özelliği dolayısıyla; yaz aylarında 1 milyonu geçen bir nüfusa hizmet edebiliyordu. Tabi artık bu yıla yayıldı. Tam kapanmayla birlikte kentimizde günlük ortalama 8 bin araç girişi oluyor. Bu girişlerinde yüzde 50’si çıkış yapıyor, çıkış yapan araçlar ise, ilçeye lojistik sağlayan araçlar ve servis araçlarından oluşuyor. Biz bu yoğunlukla mücadele etmek için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Tüm belediye personelimizle, kamu kurum ve kuruluşlarının tüm gayretiyle Bodrum’da bu yoğunluktan kaynaklanan herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bodrum’da bir taraftan da 40 yılın getirdiği altyapı sorunlarıyla mücadele ettiklerini belirten,Bodrum Belediye Başkanı, Ahmet Aras Bodrum Yarımadası bu yoğunluğu kaldırmamasının mümkün olmadığını belirtirken ;”Normalde bu nüfus Bodrum için 2025 yılında tahmin ediliyordu. Ama salgın bu işi 4 sene geri çekti ve şu anda biz o hazırlıkları yapamadan birdenbire bu kaos ile karşılaştık” dedi.

Ülke genelinde en çok vakanın bulunduğu İstanbul’dan Bodruma gelenlerin Bulaşı taşıyıp taşımadıkları  konuşuluyor. Bodrum’da 30 yoğun bakım yatağı ,300 civarında da hastane yatağı bulunuyor. Bodruma gelenlerle salgın oranında yaşanacak büyük bir artışta sağlık sistemi  yetersiz kalacaktır .

Bodrum’a gelenlerin tam kapanma süresinde kurallara riayet ederek vaka sayısının düşmesi için çaba göstermeleri  gerekiyor.