Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

BÖYLE VALİLERDE VAR

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 19.04.2021
  • BÖYLE VALİLERDE VAR için yorumlar kapalı
  • 51 kez okundu

 

 

Bir vali düşününki vatandaşına sahip çıkıyor onun mağduriyetini hemen gideriyor, bunu yaparken de Devletin malına sahip çıkıyor, Şanlıurfa’ da Ormanları talandan kurtarıyor. İşte diğer valilerden de beklenen örnek olabilecek davranışı, valinin vatandaşına ve Devletine sahip çıkışı..

Hürriyet Gazetesi Yazarı, Yeniasır’da birlikte çalıştığım Fatih Çekirge arkadaşımın köşesinde yazdığı“Akademisyeni hıçkıra hıçkıra ağlatan Vali “  başlıklı yazısında Şanlıurfa Valisinin vatandaşına sahip çıkışını anlatırken , insana “ böyle valilerde  var “ dedirtiyor .Fatih Çekirge’nin  köşesinden noktasına virgülüne dokunmadan  aktarıyorum.

‘Çünkü hikâye derin…

Birkaç gün önce bir mail aldım. 

Şanlıurfa Harran Üniversitesi’nden bir akademisyen göndermiş. Belli ki olayın yaşandığı o an…

Duygusallıkla yazmış…

Şöyle başlıyordu:

Fatih Bey, ben ve eşim Harran Üniversitesi’nde akademisyeniz.

Eşim tıp fakültesinde profesör… Ben de mühendislik fakültesindeyim. 

Bundan 11 yıl önce ormana bitişik 1700 metrekare bir yer aldık. Arkamız orman olduğu için çok sevinmiştik. Ta ki, bundan 5 yıl öncesine kadar. Birileri ormana komşu yaklaşık 2000 metrekare yeri işgal etti. Ben de yaklaşık 1 yıl boyunca BİMER üzerinden şikâyetlerimi yaptım. Fakat kurumlar o kadar ilgisizdi ki…

Sonunda Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Bey’le halk gününde görüştüm. Durumu bütün yazışmaların çıktısıyla izah ettim. Vali Bey dosyayı aldı ve “Siz merak etmeyin hocam” dedi.

Ve 1 gün sonra… Evet sadece 1 gün sonra kaymakam bey bizzat başında durdurarak işgali sona erdirdi. Sayın valim böylece bir vatandaşın sahibi oldu. Hiçbir siyasetçiye, hiçbir aracıya gitmeden, devletimiz bize sahip çıkmıştı…” 

AYNI YERE İKİNCİ İŞGAL

Olay burada bitmiyor…

Akademisyen İsmail Hilali mesajına şöyle devam ediyor:

Tabii Urfa gibi yerlerde işler her zaman doğru gitmiyor. Bu sefer 20 gün önce yine aynı yer işgal edildi. Çok üzüldüm. Artık yorulduğum için ses çıkartmayayım, dedim. Çünkü bu insanlar devlete meydan okuyordu. Biz kimiz ki. Fakat son bir girişimde bulunmak için tekrar Vali Bey’e durumu arz edeyim dedim. O kadar yoğundu ki, bu defa müdürleri Nedim Bey ve Zafer Bey bana yardımcı olmak için Vali Yardımcısı Metin Bey ile beni görüştürdüler. Metin Bey beni dinledi ve gerekli talimatları hemen yanımda verdi. Bana da kişisel cep telefonunu verdi. 3 gün geçmeden beni aradı ve işgalin sona erdirildiğini söyledi…”

HIÇKIRIKLAR…GÖZYAŞLARI…

Ve işte o gün Doçent. Dr. İsmail Hilali’nin duyguları:

Fatih Bey, telefonda hıçkıra hıçkıra ağladım. Çünkü benim devletim benim yanımdaydı. Valim Abdullah Erin, Vali Yardımcısı Metin Bey yanımızda oldular. Onlara en büyük teşekkürü, ancak sizin gibi hassas bir yazarımıza bildirerek yapmalıyım, dedim.

Teşekkürler… İsmail Hilali”

Muğla , ülkenin en uzun  sahillerine ve koylarına sahiptir .Gazeteci Fatih Çekirge Ege’yi ,Muğla kıyılarını bir Denizci olarak çok iyi bilir ve zaman zaman köşesinden sahillerdeki talana karşı çıkar . Uyarılarda bulunan yazılar yazar .

Ben yarım asırdır Muğla bölgesinde  gazetecilik yapan birisi olarak çok valiler gördüm ,çok talanlara şahit oldum . Gazeteci olarak başımdan geçen bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim . Yıl 1997 . Muğla valisi A. Cemil Serhatlı . Gökova körfezinde bulunan Sedir adası karşısındaki İncekum plajları doğa harikasıdır. Yöreye gelen turistler  teknelerle mutlaka bu koya uğrar ve denize girerler .

Bir gün bir arkadaşımla Marmaris Gelibolu’dan balık avına çıkmıştım. Sedir adası ,Karacasöğüt açıklarında balık avladıktan sonra  Denize girmek için İncekum plajlarına geldik . Sürat teknesini kıyaya çektik ve çamların altına yürüdük. Karşımıza bir adam çıktı . “ Burası yassak” dedi. Neden yasak olduğunu sorduğumda ,”Burasını kiraladık . Ya giriş ücreti yada büfeden yemek zorundasınız” dedi.

Tabiki bu kişiye buranın kiralanamayacağını , halka açık olduğunu , aynı zamanda koruma alanı içinde olduğunu söyledim . Aynı kişi ağaçların altında piknik yapan bir aileyi de  büfeden yemeleri için uyarmış, hatta tehdit bile etmiş. Teknedeki fotoğraf makinamla bu kişinin ve büfenin fotoğraflarını çektim . Haber yapmak için vali Cemil Serhatlı yı arayarak durumu anlattım.

Yaptığım araştırmada Marmaris Kaymakamı Adanalı hemşehrisinin koyu kiralaması için gereken evrakları imzalamış ve hemşehrisi bakanlığı başvurmuş .

Yani sizin anlayacağınız İncekum da elden gidiyor . Vali Cemil Serhatlı’nın gazetecilerle yaptığı bir Gökova gezisinde İncekum plajlarını gördü ve hayran kalmıştı .  Kendisini ziyaretimde anlattım koyu hemen hatırladı ve “ Olamaz” diyerek Telefona sarıldı . Marmaris Kaymakamını arayarak

durumu sordu. Kaymakam bir kişinin orman bakanlığına başvurduğunu , bakanlıktan koyun kiraya verilmesinde  bir sorun olup olmadığının sorulduğunu bunun içinde buraya büfe açmak için ruhsat verdiğini söyledi .

Vali Serhatlı böyle halka açık aynı zamanda koruma alanı içinde olan bir yere izin verilmesinin mümkün olmadığını söyleyince de ;” Bilmeden imzalamış olabilirim “ diyerek kendini savundu . Vali Cemil Serhatlı’ talimat vererek ruhsatın hemen iptalini ve büfenin kaldırılması koyun halka açılmasını istedi. .Aynı gün içinde Kaymakam tarafından ruhsat iptal edildi, Büfe kaldırıldı ve koy halka açıldı . Aynı vali Serhatlı Gökova Akyaka Mahallesinde orman içine kaçak 32 adet konut yapan Muğla’nın  tanımış alilerinin sitesini haber yapınca ,bir hafta içinde tüm binaları yıktırdı.  Basınla birlikte Vali Serhatlı yıkımı da izledi . Marmaris Hisar önünde kaçak yapıları yıkan tek valide oydu. Muğla’lı Vali Serhatlı’yı unutmadı unutmayacakta ..

Muğla bölgesinde talanlar devam ediyor . Devletini milletini seven valilerle talanlar durdurulabilir.