Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

KİMDİR BUNLAR ?

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 06.04.2021
  • KİMDİR BUNLAR ? için yorumlar kapalı
  • 33 kez okundu

 

 

Muğla ili ülke turizminin dünyaya açılan penceresi durumundadır . Türkiye’nin güneybatı ucunda yer alan kuzeyinde Aydın, kuzey doğusunda Denizli ve Burdur, doğusunda Antalya ile komşu, güneyinde Akdeniz ve batısında ise Ege Denizi ile çevrilidir Muğla. Toplam uzunluğu 1479 km olan deniz kıyıları ile Muğla, Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahiptir.

 Dünya Koylar Birliği toplantılarında Muğla ve Bodrum’daki koylar konuşulduğu zaman herkesin dikkatini çeker. Çünkü buradaki nadide koyların önemini dünya biliyor. Türkiye, güzel koylarıyla diğer ülkelerin bir adım önündedir. Bunun kıymetini bilmemiz, koylarımızı korumamız gerekiyor.

Bakın tüm bunlara rağmen Mavi yolculuğun adresi olan koylar tehlike altında .Muğla‘daki 239 koydan 41’nin yok olduğu, 94’ünün de yok olma riski altında bulunduğu belirtiliyor.  Sadece Gökova Körfezi’nin bir kısmının bakir kaldığı Muğla‘da, deniz habitatı da zarar görürken, en ağır darbeyi Bodrum‘un aldığı da  bir gerçek .

Muğla’nın yalnız Kıyıları ,koyları değil %65’i çam ormanlarıyla kaplıdır. Çam ormanları dünyanın en ünlü plajlarına sahip Muğla’da maviyle bütünleşir .Dünyanın en iyi plajları sıralamasında ilk iki sırada yer alırken , iki plajıyla ilk on arasına girmektedir . Şöyleki ;

Ölüdeniz Fethiye Muğla ,..İztuzu, Dalyan, Muğla. ..Navagio, Zakintos, Yunanistan…  Whitehaven, Withsunday Adaları, Avustralya. ,,. Balos Plajı, Gramvousa Adası, Yunanistan…. .Kaputaş Plajı, Kaş, Antalya.-… Phi Phi Adası, Tayland. … Bora Bora, Fransız Polinezyası

Dünya’nın gözünün üstünde olduğu Muğla sahilleri yeteri kadar  neden korunmuyor . Bacasız sanayi Turizm için her şeyin var olduğu Muğla ilinde koylar talancılar tarafından bir gecede çevriliyor ,binalar yapılıyor. Diğer tarafta Ormanlar kömür uğruna kesiliyor. Sözde turizmciler plajlara kuvars tozu sererek doğayı tahrip ediyorlar . KİMDİR BUNLAR ? Bu gücü nereden alıyorlar ?