Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

VAKA SAYILARI SÜRATLE ARTIYOR

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 12.03.2021
  • VAKA SAYILARI SÜRATLE ARTIYOR için yorumlar kapalı
  • 47 kez okundu

 

Koronavirüsle mücadelede bir yılı geride bırakırken , alınan önlemlerden sonra vaka sayıları bir iniyor bir çıkıyor . Vakalarda yaşanan artışlar  korkuturken ,Mart ayında alınan normalleşme kararı sonrası artan vakalar vatandaşlarda ve yetkililerde tedirginlik yaratıyor. Vaka sayısında yaşanan ciddi artışın ardından ‘koronavirüs risk haritası’nda birçok ilin kırmızıya dönerek yeniden kapanması da bekleniyor.

Ülkemizde 1 Mart tarihinde yapılan Kabine toplantısından sonra alınan kararlarla  koronavirüsle mücadelede yeni bir döneme girildi. ‘Yerinde karar’ dönemiyle birlikte koronavirüs haritası çıkartıldı ve 100 bin kişide görülen vaka oranlarına göre şehirler 4 renge ayrıldı.

Türkiye haritasında, düşük riskli iller (mavi), orta riskli iller (sarı) ve yüksek riskli iller (turuncu) çok riskli iller (kırmızı) kategorisinde yer alan şehirlerde ise risk durumuna göre normalleşme adımları atıldı. Düşük ve orta riskli illerde Cumartesi Pazar günleri uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı .

Normalleşme adımlarıyla birlikte birçok ilde kafe, restoran, lokanta ve spor salonları belli kurallara göre açılırken, Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı da kaldırıldı. Alınan bu kararın ardından artışa geçen koronavirüs vakaları yetkililerde ve vatandaşlarda tedirginlik yaratmaya başladı.

Tedirginliklere rağmen ,toplu taşımacılıkta alınan ani bir kararla iller arası çalışan otobüslerde daha önceki %50 yolcu sayısı yüzde yüze çıkarıldı . Yani otobüslerde artık boş koltuk bırakılmayacak. İnsanların yaşamlarında mesafeye dikkat edilmesi uyarılırken, insanların saatlerce birlikte yolculuk edecekleri otobüslerde omuz- omuza ,sırt -sırta oturmayı serbest bırakmak anlaşır gibi değil. Otobüslerle illere göre 12 saate varan yolculuklar  yapılıyor. Aynı zamanda riskli ve çok riskli illerden düşük riski illere yolcu taşıyorlar! Bu gidişle bir çok ilin daha çok riskli iller arasına girmesi bekleniyor .. Aklın yolu birdir ..