Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

MORMALLEŞMEDE ÇOK RİSKLİ İLLER

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 03.03.2021
  • MORMALLEŞMEDE ÇOK RİSKLİ İLLER için yorumlar kapalı
  • 45 kez okundu

 

Yeni kontrollü normalleşme başlayalı henüz iki gün oldu . Bu normalleşme kararlarına baktığımız zaman çık çıkabilirsen işin içinden.. İller dört gruba ayrılmış. Düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli. Buna karşın 4 tür ilde de kamunun çalışma düzeni normale dönüyor. Kamu ile beraber haliyle özel sektörün de. Yani normal mesai saatlerine dönülecek. İyi de bulaşın en fazla toplu taşımada meydana geldiği ortadayken,, yüksek riskli illerde mesaide normale dönmek hiçte normal olmasa gerek ..

Dört grupta bulunan illerin Düşük riskli, orta riskli illerde   Cumartesi -Pazar sokağa çıkma yasağı kaldırılırken yalnız Yüksek ve çok yüksek riskli illerde Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı kaldırılırken  Pazar günü sokağa çıkma yasağı devam edecek ..

Alınan normalleşme kararlarına baktığımız zaman 65 yaş ve üzeri olanlara gerçek bir iyileşme getirildiğini söylemek mümkün değil. Yeni normalleşme kurallarına göre 65 yaş ve üzeri olanlar da sokağa çıkma yalnız bir saat genişletiliyor . Sabah saat 10 ile 14 arası  sokağa çıkabilecekler .

Muğla ili yüksek riskli iller arasında bulunuyor. Muğla ilinin turistik ilçeleri açısından bir başka önemi var . Muğla’nın turizm ilçelerinde Bodrum, Marmaris, Fethiye, Dalyan , Köyceğiz ve Datça ilçelerinde yazlıkları olanlar yaşamaya başlayınca nüfusta patlama oldu . Bir örnek verecek olursak nüfusu 181 bin olan Bodrum’un nüfusu 500 bine yükseldi.  Nüfusun 4- 5 kat artmasıyla otomatik olarak vaka sayısı da arttı.. Böylece hem yerleşik nüfus hem de turizm yörelerinin dışında iç kesimlerde yaşayanlar mağdur oluyor.

Bir yandan okulları açılırken , diğer yandan 20 yaş altında sokağa çıkma yasağına devam ediliyor . Anlamak mümkün değil. Sokağa çıkma yasağında çocuklar nasıl okula gidecekler ?

Normalleşme uygulamasında illerin risk dereceleri dikkate alınmadan tüm illerde lokantaların sabah 7 ile 19 arasında açılacak Lokanta Çay bahçesi ve restoranlar yüzde 50 kapasite ile çalışacaklar . Bu uygulamada imkansız gibi geliyor bana . Bunun denetlenmesi, kontrol edilmesi oldukça zor .

Normalleşme için alınacak en önemli kararlardan biriside ulaşım olmalı . Virüsün çok riskli olduğu illere seyahat kısıtlaması getirilmediği ,bu illerin çevre ile bağları kesilmedikçe yayılım ve bulaşım devam edecektir. Rakamlarda bunu göstermiyor mu?