Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 32,38 / Satış: 32,51
€ EURO → Alış: 34,40 / Satış: 34,54

YEREL BASINDAMI YANDAŞ OLDU ?

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 03.05.2023
  • YEREL BASINDAMI YANDAŞ OLDU ? için yorumlar kapalı
  • 167 kez okundu

 

 

Bu günleri de görünce ŞAŞIRMAMAK ELDE DEĞİL . Ülkede Ulusal basının durumu ortadayken şimdide Yerel basının durumu da YÜREKLER ACISI .Ben elli yıldır (tam yarım asır ) gazetecilik yapan birisi olarak basının bu  kadarda yandaş olacağı aklımdan bile geçmezdi .

 

Bir gazetecinin ilkeleri vardır. Gazeteci kimdir? Diye soracak olursak “,Gazeteci, gazetecilik mesleğini icra eden; güncel olaylar, akımlar, konular ve kişiler hakkında bilgi toplayıp, olabildiğince TARAFSIZ  bir şekilde yayımlamaya gayret gösteren kişidir.” Gazeteci  bunları yaparken taraf olmaz ,olmamalı da ,”

 

Türkiye’de yayın yapan TV ve gazeteleri  anlatmaya gerek yok sanırım. Durum böyleyken şimdide yerel basın süratle yandaşlaşıyor. Seçim öncesi durum daha da vahim hale geldi . Parayı basan düdüğü çalıyor .. Ulusalda olduğu gibi yerelde de  olaylar ,günlük haberler  bir tarafa  her gün temcit pilavı gibi belirli parti ve kişilerin reklamlarıyla, haberleriyle çıkıyor  gazeteler. Yani parayı veren düdüğü çalıyor ..

 

Yerelde gazetelerin durumları böyleyken yandaş gazetelere yandaş haber kaynakları da ortaya çıktı . Gazeteci  kendi özel haberine çalışma yaparken kendi özel kaynaklarını kullanabilir . Buda Gazetecinin doğal hakkıdır . Özel kaynakları bir tarafa bırakacak olursak . Devletin kurumlarının Emniyet Müdürlüğü. Jandarma ve diğer kurumlardan basını bilgilendirmek amacıyla haber bültenleri verilirken şimdi  ise tamamen değişmiş durumda .Bu kaynaklar  da  bültenleri YANDAŞLARA servis yapıyorlar. Önceleri  gazeteci ve gazetelere geçilen bültenler artık belli kişiler dışında tüm basına verilmiyor. Onlarda mı yandaş oldular  ACABA ?