Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 17,92 / Satış: 17,99
€ EURO → Alış: 18,51 / Satış: 18,59

MARMARİS YANGINI

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 24.06.2022
  • MARMARİS YANGINI için yorumlar kapalı
  • 20 kez okundu

 

Bu günlerde Marmaris yangını ile yatıp kalkıyoruz ..Orman yangınlarının %90’nının insan eliyle çıktığı bir gerçek, varsayım değil. İşte son Marmaris yangınında ‘BİR CANİ’  tarafından  çıkarıldığı ortaya çıktı .

Polis ve Jandarmanın olağanüstü çalışmasıyla (Bunu yapması için deli olması gerekiyor”   ailesine kızdığı için Marmaris ormanlarını yaktığını itiraf eden S.A. yakalandı ve tutuklandı.

Emniyet ve jandarma ekiplerince yangın bölgesinde bulunan işletmeler ile  otel ve  kamp alanlarına ait güvenlik kameraları, bölgede bulunan fotokapanlar, kameralar ile plaka tanıma sistemi kayıtları incelendi. Ayrıca toplam 3 bin 832 şahıs ve araç da sorgulandı.

Yangın bölgesinde yapılan inceleme ve araştırma sonucu yangının Hisarönü Mahallesi Saklıkoy mevkiinde çıkmış olabileceğinden  , olay yeri inceleme ekiplerince bölgede çalışma başlatılıyor. Yangının çıkış noktası olarak değerlendirilen noktada yakılmış 3 araç lastiği bulunurken, ayrıca bu alanda 48 plakalı terkedilmiş bir motosiklet ele geçirildi.

Motosiklet ile ilgili yapılan araştırmada motosiklet sahibinin S.A. olduğu, şahsın tehdit, basit yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçlarından kaydının bulunduğu belirlendi.

Ayrıca S.A’nın cep telefonunun, yangının çıktığı gün saat 23.30 itibarıyla kapatıldığı tespit edilirken ,S.A’nın sosyal medya hesabından yangın öncesinde, yangın çıkış noktası olarak değerlendirilen noktadan konum paylaşarak “Facebook” hesabından arazi anlaşmazlığı nedeniyle ailesine tehdit cümleleri yazdığı ortaya çıktı .S.A. yangın bölgesinde.    Bördübet Saklıkoy mevkiinde ormanlık alanda yakalandı. Alkollü olduğu belirlenen S.A, gözaltına alınırken saklandığı yerdeki ağaçlık alanda 2 benzin bidonu da  ele geçirildi.

Şu an itibariyle Marmaris yangınında 3 bin 417 hektar alanın yandığı belirtiliyor . Marmaris yangını ne ilk nede son olacak . Yangın çıkmadan önce önlemlerin alınması gerekiyor .Orman alanlarına güya giriş ve çıkışlar yasaklanıyor ama sözde kalıyor. Orman yolları ,orman içinde tesisler sürekli kontrol altında  tutulmalıdır. Geçmişte Orman Bölge müdürlüğüne ait Motorlu ekipler görev yapardı. Onlar bile kaldırıldı ..

 

Bu bölgede elli yıldır gazetecilik yapan birisi olarak yüzlerce yangın gördüm , gazeteci olarak yangınlara katıldım .Yangınlarla ilgili yaptığım haberlerle ödüller aldım . Ama bir gerçeği atlamamız gerekiyor. Yangınların neredeyse tamamı insan eliyle çıkarılıyor. Yangın mevsimi başlayınca insanlara yönelik önlemler alınmalı bir çam ağacının bile bulunduğu yer bile kontrol altında tutulmalıdır. Şimdi “ her ağacın başına bir adam mı dikelim “ dediğiniz duyar gibi oluyorum. Ama bunun da çaresi var. Yangın sezonu süresince ormanlık alanların bulunduğu yöreden yerli halktan geçici sezonluk “Orman koruyucuları “işe alıp ormanları kontrol altında tutmak mümkündür.

 

Gazeteci olarak yaşadığım bir olayı anlatayım .  Muğla Canavarı Eşref Atan diye sabıkalı bir adam vardı.  Bu kişi Muğla’nın Karakuyu köyündendi . birden fazla cinayetler işlediği gerekçeyle yıllarca cezaevinde yattı. mMuğla yöresinde “Eşref geliyor “ diye çocuklarını korkutan ailelerin sayısı hiçte az değildi .Bütün bunları neden anlattım.. Eşref cezasını tamamladıktan sonra Muğla’nı Kafaca köyüne yerleşti ,iş aramaya başladı . O dönemde suçunu tamamlayanlara Devlet iş veriyordu. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Eşref Atan’ı Kafaca dağlarında Bekçi olarak görevlendirdi. Eşref sırtında bir av tüfeği Ormanı koruyordu . Eşrefin görev süresince o yörede bir yangın bile çıkmadı . Eşrefin adını duyan o yöreden bile geçmiyordu.” Muğla Canavarı Eşref Ormanları Koruyor “ haberim manşet olmuştu .

Orman Yangınlarını fırsat bilinerek Politika yapanlar bence doğru yapmıyorlar.Son Marmaris yangınında gördüğüm fotoğraf ilgi çekiciydi .Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün yangın yerinde Orman Bakanı ve İçişleri Bakanıyla aynı masada yangınla ilgili değerlendirme yapıyorlardı. Böyle fotoğraflara hasret kalmışız…

Bakın B.B.B. Osman Gürün  ne diyor ;

Başkan Gürün, yangın sırasında her kurumun kendi görevini ve üstüne düşeni yapması gerektiğini ifade ederken; “Bütün gücümüzle yangın ile bir savaş yaşıyoruz. Hiçbir kurumun birbirinden ayrı, birbirine karşı olmaması gerekiyor. Tamamlanabilecek eksiklikleri tüm kurumlarımızın acilen tamamlaması gerekiyor. Birbirimizde eksik bularak söylediğimiz sözlerin yangınların söndürülmesinde hiçbir faydası yok. Yangının söndürülmesi için ortak akla ihtiyacımız var. Yapıcı eleştirilerimizi yangınlar bittikten sonra yapmalıyız. Birbirimizi suçlamaktan vazgeçmemiz gerekiyor” diyor…