Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇEKİN ELİNİZİ !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 01.04.2021
  • VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇEKİN ELİNİZİ ! için yorumlar kapalı
  • 132 kez okundu

 

 

Buda nerden çıktı diyebilirsiniz ama ,gün geçmiyor bu kötü günlerde bile vatandaşın cebini boşaltmak için uygulamalar yapıldığını görüyoruz . Şimdi yine Muğla Büyükşehir Belediyesi tekrar sahneye çıkarken, yol üstü paralı otopark sistemini tekrar uygulamaya başladı .

 

Daha önceleri başlattığı uygulamalar vatandaşın tepkisini çekmiş ve mahkeme kararıyla iptal edilmişti. Halkçı Sosyal Demokrat geçinen bu zihniyet, Corona günlerinde şiftah bile yapamayan esnaf ve vatandaşlardan  günlük 35 TL park parası vermek zorunda bırakılıyor .

 

Muğla Büyükşehir Belediyesinde ihaleler ise gizlilik içinde yapılıyor. Yol üstü paralı oto park ihalesinin yapıldığında kimsenin haberi bile olmadı . Güya ihaleler kapalı zarf usulü yapılmış . İhaleye Muğla’lı nedense girmemiş . İhale yabancılara başka illerden kişilere verilmiş . İnsan şimdi sormadan edemiyor . Bu ihaleler hani Sosyal Demokrat Belediyelerde halka açık yapılacaktı?

 

 

“Kent Konseyi, Belediyenin yol üstü ücretli otopark uygulaması geri alınmalıdır” diye bir açıklama yapmıştı .  Şöyleki ; “Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) 24.06.2020 tarihli ve 2020/5-194 sayılı kararı ile onaylanmış olan il geneli yol üstü araç park yeri uygulamasının yürürlüğe girmesine karşı vatandaştan tepkiler gelmeye devam ederken, Menteşe Kent Konseyi rapor oluşturdu. Yapılan açıklamada “Uygulama meşru değildir” denildi. Uygulamaya geçilen ilçelerde vatandaş sert tepki göstermişti.

 

Otopark ihtiyacının kent yaşamı açısından yaşamsal önemde olduğu, kentte ulaşım ve yerleşimin doğrudan sonucu olduğu bilinmektedir. Nitekim bu gerçeklikten hareketle gerek İmar Kanunu, gerek Belediye ve Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve gerekse de yürürlükteki Otopark yönetmeliğinin 4. ve 12. maddeleri kent merkezinde yapılacak yapılar için belediyelere otopark bedeli alma olanağı yaratmakta, mevzuat bu bedellerin erişilebilir genel ve bölgesel otoparklar yapımında kullanılmasını dayatmaktadır” denildi.

 

Paralı yol üstü Otopark uygulamasının bulunduğu cadde ve sokaklarda belediye bu konutlardan zaten park parası diye ,cephelerine göre bin ila 3 bin lira arasında bir para almıştı . Bu durumda olan vatandaşlar konutlarının önüne park ettikleri zaman yeni uygulamayla ayda bin 50 gibi bir park ücreti ödemek zorunda kalacaklardır. Bu durumda esnafta aynı ücreti ödemek zorundadır.

 

Vatandaş “Yeter artık çekin elinizi vatandaşın cebinden “ diyerek feryat ederken, bu zihniyet Menteşe ilçesinde beş dönemdir 20 yılı geride bırakırken ,yaptığı otopark ihalelerini tamamlayamadı . Temeli atılan eski garajdaki Otopark inşaatı terkedilmiş vaziyette bekliyor.