Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 32,12 / Satış: 32,25
€ EURO → Alış: 34,82 / Satış: 34,96

ESKİŞEHİRSPOR

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 01.05.2024
  • ESKİŞEHİRSPOR için yorumlar kapalı
  • 20 kez okundu

 

Değerli okurlar geçen gün Almanyanın Frankfurt Kentinde şehrin en yüksek liginde ve en uzun süredir bulunan 

“Eintracht Frankfurt” kulübü eski yöneticilerinden Dr. Kurt Mager ile konuşuyordum.

Bana ilk sorduğu “Eskişehirspor” oldu.  Bir zamanlar Türkiye Süperligi şampiyonluk adayı olan, onlarca futbolcuyu Milli takıma veren bu kulübün Amatör kümeye düştüğünü bildirdim.

Dr. Mager dondu kaldı. Bir süre hiç konuşmadı ve düşündü. Sonra ben bir şey söyleyince sanki uykudan uyanmış gibi şaşkın bakmaya başladı.

 

“Eskişehirspor kulübünde Fethi isminde Üniversite Profesörü olan futbolcu vardı, Başkanımız Albert Zellekens  zamanında Ender Konca isimli Eskişehirspor’dan çok iyi bir futbolcu almıştık, Köln’deki Almanya-Türkiye Milli maçında harikalar yaratmıştı” dedi.  

 

Sonra elimi tutarak, “Neden oldu bu, nasıl oldu?” diye sordu.

 

Bende kendisine aynen şunları söyledim. “Evet Eskişehirspor Türkiyenin en iyi spor kulüplerinden biri idi ancak  çok yaşlı bir Belediye Başkanı geldi ve spora hiç önem vermeden bütün her şeyi ile şehrin gösterişi ile kendini öne çıkarmaya yoğunlaştı. 

Bu arada spora alerjisi de olabileceğini düşünüyorum çünkü ortaya çok güzel bir şehir çıktı ama spor ve Futbol  takımı düşe düşe Amatöre kadar düştü”.

 

Harpten sonra Federal Almanya kurucu Başbakanı Konrad Adenauer’in söylediği “Spora gerekli önemi vermeyen bir siyaset kanunsuzluğa destek olur” sözü aklıma geldi.

Halen Almanya’da 15 Milyon üzerinde lisanslı çocuk, kadın ve erkek olmak üzere sporcu var. 27.000 futbol kulübü ve Milli maç oynanacak ölçülerde 400.000 spor sahası mevcut.

 

Dr. Mager çok üzülmüştü, koluma girerek beni klüp binasına soktu ve orada Türkiyeden zamanında çok büyük para vererek transfer ettikleri Eskişehirspor ve sonra Fenerbahçeli Ender Konca’nın Eintracht Frankfurt takımı ile duvardaki  resimlerini gösterdi, Jürgen Grabowski ve Bernd Hölzenbein (Her ikiside dünya şampiyonu) birlikte resimleri vardı. 

Ender Konca hiç unutulmamıştı resimleri duvarları süslüyordu.

 

Çıkarken Dr. Mager kafasını sallayıp “Türkler maalesef hala sporun önemini kavrayamadılar” dedi çok üzgündüEskişehirsporun Amatör kümeye kadar düştüğüne inanmak istemiyordu.

 

 

YAZARIN SON YAZILARI