Reklam
04 Eylül 2023

ATATÜRK’ün kızları Avrupa şampiyonu

ATATÜRK’ün kızları Avrupa şampiyonu
Reklam

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, CEV Avrupa Şampiyonası’nda Sırbistan’ı yenerek altın madalyanın sahibi oldu. 2019’da yaşanan hüsranın ardından, 2023’te tarihi bir rövanşla zaferi kazandık. Şimdi gözler olimpiyat eleme maçlarında!

Türkiye bir kez daha Filenin Sultanları’nı alkışlıyor. Takım sporlarındaki en başarılı branşımız yine tarih yazdı…

A Milli Kadın Voleybol Takımı, dört ülkenin ev sahipliğinde düzenlenen CEV Avrupa Şampiyonası’nın Brüksel’deki finalinde, Sırbistan ile karşılaştı. Ay-Yıldızlılar, üst üste dördüncü finaline çıkan Dünya Şampiyonu unvanlı rakibiyle 2015’ten itibaren tüm kıta turnuvalarında karşılaşmış, 2019’daki final dahil hiç kazanamamıştı. Gelenek bu kez değişti.

Milliler, gurbetçilerin de desteğini arkasına alıp evinde gibi oynadı. Boskovic-Vargas düellosuna sahne olan karşılaşmayı kazananı ve şampiyonu, karar seti belirledi. 15-13’lük skor, Türkiye’nin tarihi zaferini ilan etti.

İki olimpiyattaki en iyi derecesi beşincilik olan; beş Dünya Şampiyonası’nda ise altıncılıktan yukarıya çıkamayan Sultanlar’ın zaferi ile Türkiye; takım sporlarında A Milli Takım seviyesinde en büyük başarısına üçüncü Avrupa finalinde ulaştı.

Filenin Sultanları, Daniele Santarelli ile katıldığı ilk organizasyonda şampiyon oldu. İlk kez bu turnuvada altın madalya kazanan Santarelli, Türkiye ile Avrupa Şampiyonası’nda mutlu son gördü.

42 yaşındaki başarılı antrenör; Hırvatistan ile Avrupa Ligi’nde iki gümüş; Sırbistan ile Milletler Ligi’nde bronz ve Dünya Şampiyonası’nda (2022) altın kazanmıştı.

Sırbistan ile son 5 Avrupa Şampiyonası’nın hepsinde karşılaştık. Tüm maçları kaybettik. Beşinci karşılaşmada gülen biz olduk. 2019’da Ankara’daki finali 3-2, son seti de 15-13 kaybetmiştik. Sırplardan rövanyı 4 yıl sonra aynı şekilde aldık. Öte yandan, son şampiyon İtalya’yı yenen Hollanda üçüncü oldu.Editör KAZIM TOKUÇ 

 

 

Reklam