Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 32,79 / Satış: 32,92
€ EURO → Alış: 35,54 / Satış: 35,68

TÜRKLERLE AVRUPALI ARASINDAKİ FARK

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 25.05.2023
  • TÜRKLERLE AVRUPALI ARASINDAKİ FARK için yorumlar kapalı
  • 198 kez okundu

 

 Değerli okurlar bu başlıkla bir köşe yazısı yazmamın Avrupa’daki Türklere de yararlı olacağını söylemişti.Almanyanın en saygın günlük gazetelerinden birinin Yazıişleri Müdürü Bay Reuter.  

Düşünmeme bile gerek yoktu.Avrupalı kurallara aynen uyar çünkü devlet koyduğu kuralları kontrol eder, uymayanlara acıtıcı cezalar verilir.  Türkiye’de de kurallar var ama ne kimse uyar, ne de kontrol edilir.

En basit örneği Marmaris sahil yolu insanlar yürüsün diye yapılmış ama bisikletler hatta sabahları motorlu araçlar gezerler. Ne kontrol, ne ceza vardır…Bunu uygulatamıyorsan o zaman bu kuralı neden koyuyorsun?

Trafiğe bir bakın, heryer, hemen herşey kural ihlali. Araçların park ettiği yerlere bakın hepsi kural ihlali. İstanbulun trafiğinin tıkanık olmasının tek sebebi kural ihlalleridir. Marmariste de olduğu gibi ana caddeye, sokağa ve hemen heryere araçlar park ediliyor. Caddeler daralıyor ve geçerken trafik yavaşlıyor.  Çok yakında yazlıkçılar gelecek görün karmaşıklığı…

Seçimlerle ilgili Hak, Hukuk, Adalet deniyor çok güzelde kuralları uygulatmak için ne yapılacak? Demokrasi bugün dünyadaki en iyi, en modern yönetim tarzıdır ancak disiplin olmaz ve kurallar devamlı ihlal edilirse hiçbir netice alınamaz ve demokraside berbat olur.

Bugün batı medeniyetinde kameralarla bütün yollar kontrol ediliyor. Kural ihlali yapanlara bir hafta içinde cezalar gönderiliyor, ödemez veya evde yoksa bir hafta içinde iki misli ve mahkeme masrafı biniyor.   Yani adamlar teknolojiyi kullanıyor. Af diye birşey yok.

Bakınız sigortalar arabalara küçücük bir alet takıyor ve sene sonunda kuralları ihlal etmemişseniz sigorta ücreti düşüyor, ihlal etmişseniz yükseliyor. Bunları yapmak para değil, inanılmaz ucuz hepsi birer yazılım.

 

Bu kadar basit birşeyi yapamıyoruz ve kuralları ihlal etmeye devam ediyoruz sonrada Avrupadan  saygı bekliyoruz. Daha öncede yazmıştım Almanların bir atasözü vardır, Türkçeye çevirip yazıyorum;  

“Kuruşa saygı göstermeyen Lirayı hakketmez”.

 

YAZARIN SON YAZILARI