Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 30,94 / Satış: 31,06
€ EURO → Alış: 33,58 / Satış: 33,72

MARMARİS SANATLA YEŞERECEK

MARMARİS SANATLA YEŞERECEK
  • 23.05.2023
  • MARMARİS SANATLA YEŞERECEK için yorumlar kapalı
  • 87 kez okundu
Reklam

 

“Marmaris’i sanatla yeşerteceğiz” sloganıyla yola çıkan Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nin yerel basın toplantısı, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, festival koordinatörü Derya Ön, basın sözcüleri Ayşegül Uygun ve T. Murat Tamer, Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Şube Müdürü Yavuz Yılmaz, NUUP Halkla İlişkiler Müdürü Kemal Göktaş, SETUR Netsel Marmaris Marina’nın Ticaret Merkezi ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Gökçen Çatalkaya, LORYMA RESORT Otel Müdürü Uğur Dağkıran’ın katılımlarıyla 23 Mayıs Salı günü Tepe Restaurant’ta gerçekleşti.

 

Toplantıda, Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından Marmaris Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ve 2-26 Haziran tarihleri arasında bu yıl ikinci kez sanatseverleri ağırlamaya hazırlanan festivalin detaylı programı açıklandı. Amos Antik Kenti’nden ilham alarak “Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” temasıyla düzenlenen Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023, 2 Haziran Cuma günü Armutalan Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleşecek açılış töreninin ardından, şef Eray İnal yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak vereceği açılış konseriyle başlayacak. Pek çok yıldız sanatçının ve ekibin konuk olacağı festival, aynı zamanda sergiler, söyleşiler, koro ve sokak konserleri gibi ücretli ve ücretsiz birçok farklı etkinlikle renklenecek.

 

Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından Marmaris Belediyesi işbirliğiyle geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali (MKSF), heyecan verici ve nitelikli etkinliklerle Marmaris’e kültür-sanat ağırlıklı, uluslararası, kaliteli ve kalıcı bir kimlik kazandırmayı, Marmaris’in kent kimliğine sanatla değer katmayı hedefliyor. Marmarislilerin ve Marmaris’i ziyaret edenlerin sanat ve kültürle dolu günler geçirmelerini sağlayan festival, dünya çapındaki sanatçıları Marmarisli sanatseverlerle buluşturmayı ve yerel değerlerimizi de uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlıyor.

 

Her yıl Marmaris sınırları dahilindeki 14 antik kentten birini öne çıkarmayı hedefleyen MKSF, ikinci yılında odağına Amos Antik Kenti’ni alıyor. Tarım için çok elverişli olmayan bir coğrafyada, günümüzde hâlâ geçerli ve çevreye duyarlı yöntemleri kullanarak elde ettikleri zengin ürünler sayesinde sanatsal bir talebin yükseldiği kültürel bir gelişimi de sağlayan kentten ilham alan Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023’ün teması, “Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” olarak belirlendi.

 

2-26 Haziran 2023 tarihleri arasında sanatseverleri ağırlamaya hazırlanan Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023’ün yerel basın toplantısı 23 Mayıs Salı günü gerçekleşti. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, MAKSAD yöneticilerine ve sponsorlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Festivalin Marmaris’te kalıcı olmasını, sürdürülebilir bir şekilde istikrarı yakalayan bir etkinlik olmasını arzu ediyoruz. Marmaris Belediyesi olarak kültür sanatta, bilimde, sporda ve her alanda üzerimize düşeni yapmaya çalıştık, bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Oktay, festivalin ana temasıyla ilgili olaraksa “Festivalin bu yılki temasını oluşturan Amos’ta devam eden kazılara ve araştırmalara belediye olarak destek verdik. Burayı gün yüzüne çıkararak ilerleyen yıllarda çok daha büyük, güzel etkinlikleri Amos’ta hep birlikte düzenlemeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bu yıl yaşanan tüm felaketlerin ardından, festivalin ülkemizin yaralarına bir nebze de olsa merhem olmasını umut ettiklerini ifade eden festival koordinatörü Derya Ön, basın sözcüleri Ayşegül Uygun ve T. Murat Tamer ise festivalin geniş programı hakkında bilgileri aktardılar.

RENGARENK BİR PROGRAM

 Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023, klasik batı müziği, caz ve blues konserlerinin yanı sıra koro ve sokak konserlerinden, panel, söyleşi, sergi ve atölye çalışmalarına ücretli ve ücretsiz birçok etkinlikten oluşan geniş bir programa ev sahipliği yapacak. Festival, 2 Haziran Cuma günü Armutalan Kültür Merkezi’nde(AKM) gerçekleşecek açılış töreninin ardından, şef Eray İnal yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak vereceği açılış konseriyle başlayacak.

 

Seramik sanatçısı Pınar Baklan’ın Marmaris için 3 Haziran’da yapmaya başlayacağı ve “Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” temasıyla örtüşen seramik heykel çalışmasının yapım süreci 10 gün boyunca 19 Mayıs Meydanı’nda halkın ziyaretine açık olacak.

 

1994’ten bu yana üç bini aşkın bar performansı gerçekleştiren, 2000 yılında yayınlanan ilk albümü Chicago Istanbul Mainline sonrasında sayısız festivalde sahne alan MOE JOE grubu, 3 Haziran akşamı Netsel Marina’da vereceği ücretsiz konserle Marmaris’te blues rüzgârı estirecek.

 

Genç besteci ve piyanist Burçe Karaca’nın, MAKSAD Festival Orkestrası ile 4 Haziran Pazar akşamı Orhaniye Martı Marina’daki tarihi kilise harabelerinin otantik atmosferinde vereceği ücretsiz konserde Bozburun Yarımadası’nın zengin kültürel mirası sanatla buluşacak.

 

2006 yılında Begüm Gökmen tarafından kurulan ve faaliyetlerini bugüne dek kesintisiz sürdürmeyi başaran, Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisi Golden Horn Brass, 5 Haziran Pazartesi akşamı 19 Mayıs Meydanı’nda vereceği ücretsiz konserle Marmarislilerin karşısında olacak.

 

Yedi kadın ressamın, Frida ile kurdukları görsel diyaloğa ilişkin eserlerinden oluşan ve Atilla Güllü’nün küratörlüğünde gerçekleşen “Frida ile Diyaloglar” başlıklı sergi, 6 Haziran Salı gününden itibaren festival süresince İçmeler MAKSAD Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacak.

 

Toplumsal barış ve kardeşlik mesajını birbirinden güzel ezgilerle dünyanın tüm coğrafyalarına taşımak isteğinin heyecanını duyan Antakya Medeniyetler Korosu, 8 Haziran Perşembe akşamı Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda seslendireceği ezgilerle kulaklara, verdiği mesajlarla kalplere hitap edecek. 7 üyesini kaybettiği 6 Şubat depreminden etkilenen bölgenin kültür-sanat alanında önemli bir temsilcisi olan koro, festivale onur konuğu olarak davet edildi.

 

Müziğine yansıttığı enerjisiyle caz sahnesinin genç ve başarılı seslerinden Selen Beytekin, 10 Haziran Cumartesiakşamı Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda vereceği konserle Marmaris semalarını neşeli, canlı, ritmik melodilerle dolduracak.

 

14 Haziran Çarşamba akşamı Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek Türk Valsleri konseri Cihat Aşkın’ı, MAKSAD Festival Orkestrası’nı ve Hatay Akademi Orkestrası üyelerini aynı sahnede buluşturacak. Oğuzhan Balcı tarafından yaylı sazlar ve Türk müziği çalgılarına yer vererek yapılan düzenlemelerin seslendirileceği konserde, Aşkın hem orkestra şefliğini hem de keman solistliğini üstlenirken, unutulmaz valsleri Klasik Türk Müziği’nin yetenekli sesi Yaprak Sayar seslendirecek.

 

1985’te Berlin Filarmoni Orkestrası’nın oda müziği topluluğu olarak kurulan; 30 başarılı yılın ardından 2015’te nesil değişikliği yaşasa da aynı sanatsal ruhla yoluna devam eden Berlin Filarmonik Piyano Dörtlüsü, 19 Haziran Pazartesi akşamı Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda klasik, romantik ve modern dörtlülerin yanı sıra yeni ve keşfedilmemiş eserlerin de yer aldığı bir repertuar seslendirecek.

 

21 Haziran Çarşamba akşamı ise Marmaris bir ilki daha yaşayacak; İş Sanat Çarşamba Sahnesi, Yeni Türkü’nün Atatürk Meydanı’nda vereceği ücretsiz konserle Marmaris’te müzikseverlerle geniş çaplı bir buluşma gerçekleştirecek.

 

22 Haziran Perşembe akşamı çok sayıda caz, blues, klasik ve tango grubunun renkli performanslarıyla Festival Sokağı’na dönüşecek olan Sevgi Yolu, Marmarislilere unutulmayacak bir gece yaşatacak. 23 Haziran Cuma akşamı Atatürk Meydanı’nda gerçekleşecek benzer bir performansta ise grupların solo konserlerini takiben gerçekleştirecekleri Jam Session ile Marmaris doğaçlama müziğe doyacak.

 

Uluslararası kadrosuyla sanat hayatına Stuttgart’ta devam eden GeoTRAIN Jazz grubu, 24 Haziran Cumartesiakşamı Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda verecekleri konserde farklı ülke ve kültürlerin müziklerini harmanladıkları World Jazz türünde rafine, şaşırtıcı, modern ve eğlenceli eserlerini müzikseverlerle paylaşacaklar.

 

Festival kapsamında Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen ve başlama saati 21.00 olan biletli konserlerin biletleri Biletix’ten ve yerel satış noktalarından temin edilebilecek.

 

MAKSAD’ın, Marmaris Belediyesi işbirliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin büyük katkılarıyla düzenlediği festivalin bu yıl ana sponsoru Türkiye İş Bankası. MKSF 2023’ün platin sponsorları kategorisinde Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB), ETİ Gıda San. ve Tic. A.Ş., ve NUUP yer alıyor. Netsel Marmaris Marina, Marmaris Ticaret Odası, YDA Dalaman Havalimanı, Mey|Diageo, Koral Travel, LORYMA Resort Hotel ve Kapurcuk Marmaris’in, festivaldeki farklı etkinliklere destek sağlayarak etkinlik sponsorluğunu üstlendiği festivalin ayrıca çok sayıda kişisel ve kurumsal, yerel ve ulusal destekçisi bulunuyor.   KAZIM TOKUÇ

 

 

Reklam
MENTEŞE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI GONCA KÖKSAL; TERTEMİZ SOKAKLAR, SAĞLAM ALTYAPI VE MEDENİ BİR ŞEHİR VAAT ETTİ
  Açılışta konuşma yapan CHP Menteşe Belediye Başkan Adayı Gonca Köksal’ın; “Ben bir şehir plancısı olarak sizlere çöpleri molozları toplanmış...
FAY HATTININ ÜZERİNDE YAŞAYAN İL MUĞLA…!
Kısa adı BASK olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Birlik Sağlık Sen Muğla İl Başkanı Abdullah GÜL “Prof. Dr....
ELDEN ELE DAĞITIM ATÖLYESİ, DAR GELİRLİLERE UMUT OLACAK
Milas Belediyesi’nin, ihtiyaç fazlası eşyaların yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara dağıtılması için başlattığı Elden Ele Bakım ve Dağıtım Atölyesi’ndeki çalışmalar son...
8. Yargı Paketi Adalet Komisyonu’ndan Geçti
    CHP’li üyesi Muğla Milletvekili Cumhur Uzun: “Torba Yasa Yapma Tekniği Anayasaya Aykırıdır ve Vazgeçilmelidir.10 kaşık zehire 1 kaşık...
MALTA’LI TURİSTLERİ MUĞLA’YA BEKLİYORUZ
AK Parti Muğla Milletvekili Yakup Otgöz, Türkiye – Malta Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı olarak, Malta Büyükelçisi Theresa Cutajar’ı makamında...
MUĞLA VALİSİ AKBIYIK : MUĞLA’YI SPOR TURİZMİNİN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ 
İstanbul Açık Deniz Yat Yarış Kulübü Başkanı Ekrem Yemlihaoğl  Muğla Valisi    İdris Akbıyık’ı ziyaret ederek Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve...
CHP’li Dinçer: “Atatürk Orman Çiftliği Arazileri Tarikatlara Peşkeş mi Çekiliyor?”
CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, Atatürk Orman Çiftliğindeki bir arazinin Adıyaman Samsat Belediyesine kiralanması iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Tarım ve...
Belediyeden Atalık Tohum Ekimi 
Bodrum Belediyesi, tarımsal kalkınma çalışmaları kapsamında yazlık fideler için tohum ekiyor Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri; bölgenin özgünlük, zenginlik...
LİMON DALINDA KALDI 
Muğla Milletvekili Özcan: “Ne yazık ki bu sene limon dalında kaldı” Ortaca’daki limon bahçelerini gezerek üreticilerin sorun ve taleplerini dinleyen...
MUĞLA HALKINA YAPILAN  ZULÜM BİTMELİ…!
      Kısa adı BASK olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Birlik Sağlık Sen Muğla İl Başkanı Abdullah GÜL...
SPORDA DA “SEN BEN BİZ MARMARİS HEPİMİZ!”
Türkiye ve Avrupa’da spora ve turizme yaptığı desteklerle bilinen ünlü rallici AK Parti Marmaris Belediye Başkan Adayı Serkan Yazıcı Muğla...
Bodrum Gazeteciler Cemiyeti’nin 1. Yılında Dayanışma Gecesi Muhteşemdi
  Bodrum Gazeteciler Cemiyeti, ‘Basın Dayanışma Gecesi ve 1’inci Yıl Kutlama’ programı kapsamında görkemli bir geceye imza attı. Gecede uzunca...
Bodrumspor Altay’ı 3-0 mağlup etti
  Trendyol 1. Lig’in 23. hafta karşılaşmasında Bodrum FK ile Altay karşılaştı. Mücadele ev sahibi ekibin 3-0 üstünlüğüyle sonuçlandı. Bodrum’a...
MİLAS’A AKILLI SİSTEM YERÜSTÜ ÇÖP KONTEYNERİ   
Milas Belediyesi, pilot bölge olarak belirlediği 7 mahalledeki toplam 350 adet akıllı sistem yerüstü çöp konteyneri ile daha temiz, daha...
THK Vali Akbıyık’ı ziyaret etti.
Türk Hava Kurumu (THK) Muğla Şube Başkanı Şerif Şalk ile beraberindeki heyet Türk Hava Kurumu’nun 99. Yıl dönümü nedeniyle Vali...