Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 32,17 / Satış: 32,30
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

14 MAYIS 1950

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 25.01.2023
  • 14 MAYIS 1950 için yorumlar kapalı
  • 72 kez okundu

 

Değerli okurlar seçim tarihi olarak belirlenen 14 Mayıs 2023’ün 73 yıl öncesini yani 14 Mayıs 1950 seçim tarihini bugün gibi hatırlıyorum. Bir gece önce merhum babama kime oy vereceğini sorduğumda bana “gençlere” demişti hiç unutmuyorum.

 

Gençler dediği Adnan Menderes 50 yaşında ve Başbakan adayı idi.

O zaman yani seçimlerden önce Şemsettin Günaltay Başbakandı ve yaşı 67 idi, Cumhurbaşkanı

ise 1938 den beri İsmet İnönü idi. CHP 1923 ten beri iktidarda idi 27 yıl.

Seçimlerden önce Ana muhalefet Partisinden aday olan Adnan Menderes yaptığı toplantı ve mitinglerde sık sık  “Yeter, söz milletindir” derdi. Adnan Menderes ile Celal Bayar’ın başında olduğu Demokrat Parti seçimi kazandı. Celal Bayar Cumhurbaşkanı, Adnan Menderes ise Başbakan oldu. İsmet İnönü ise Muhalefete geçti.

O zamanlar büyüklerimden duyduklarıma göre çok partili demokrasiye geçilmesini yıllardır isteyen İsmet İnönü imiş hatta bunu Atatürk’e de bir ara kabul ettirmiş ve yakın arkadaşları Fethi Okyara bir parti kurdurtmuşlar ama 6 ay kadar sonra Atatürk aldığı bazı bilgiler sonunda partinin kapatılmasını doğru bulmuş.

 

Adnan Menderes ve Demokrat Parti 27 Mayıs 1960 yılına kadar iktidarda kaldı. Onun zamanında Türkiye Nato’ya girdi. İlk Kıbrıs sorunu onun zamanında başladı ve 6-7 Eylül 1955 te

İstanbulda Rumlara karşı büyük bir yağma gerçekleşti. Buna da gözlerimle şahit oldum.

O zamanlar Türkiyede televizyon yoktu, sadece radyo ve bazı gazeteler vardı.

Bazı gazetelerde köşe yazarları aradan yıllar geçince muhalefet yazıları yazmaya başladılar.

O yıllarda Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes bir yere gidecekleri zaman yollar kapatılmazdı. Sadece iki polis motosikletle önden gider yol açar, halkın içinden geçerlerdi.

Birçok Bakanın çocukları ile İstanbulda aynı okuldaydık, hatta aynı sınıftaydık.

Hepsi çok iyi insanlardı. Bazıları ile hala görüşürüm.

1950’li yıllarda Adnan Menderes ve Demokrat Partiye muhalefet bayağı artmıştı, diğer yandan Demokrat Parti radyolarda her akşam “Vatan cephesi” adı altında üye kaydedip ilan ediyorlardı. 

Bir gece sabaha karşı bir radyo anonsu ile uyandım ve birisi radyoda askeri ihtilal yapıldığını ve sokağa çıkma yasağı olduğunu, çıkanın vurulacağı gibi sözler ediyordu.

Daha sonra bu sesin Kurmay Albay Alparslan Türkeş olduğu söylendi. Aradan bir süre geçti  

halk askeri yönetimden çokta memnun değildi, Adnan Menderes ve arkadaşları yeniden sevilmeye başladılar. Her akşam radyo Yassıada mahkemeleri duruşmalarını naklen veriyordu, Dolmabahçeden vapur kaldırıyorlardı Yassıadaya’da birkaç defa dinleyici olarak gittim.

Hakim Salim Başol, Savcı Altay Ömer Egesel canlı olarak gördüm.

Şimdi aradan 73 yıl geçtikten sonra 14 Mayıs 1950 de Muhalefetin “Yeter söz milletindir” dediği ve seçim kazandığı ay ve gün 2023 seçimlerinin yapılacağı söyleniyor.  

 

YAZARIN SON YAZILARI