Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İSVİÇRE’DE YANGIN

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 15.12.2021
  • İSVİÇRE’DE YANGIN için yorumlar kapalı
  • 21 kez okundu

 

 

 

Zürich şehri banliyosunda kaldığım otele çok yakın bir öğrenci yurdunda gece yangın çıkmıştı. Bina büyük bir bina idi ve herhalde çok sayıda öğrenci kalıyordu.

Hemen itfaiye ve ondan önce Polis geldi. Bizde Marmaris orman yangınını görmüş olarak merakla izlemeye koyulduk.

Herhalde bir öğrenci derneği olacak hemen bir çadır kurdular ve öğrencilere yemek ve içecek vermeye başladılar. Bazı gençlerde yangını izleyen yüzlerce öğrenciye su, cola, portakal suyu gibi şeyler veriyorlardı.

 

Bir ara kalın bir ses duyuldu, elindeki hoparlörden Başkomiser veya Emniyet Amirine benzeyen biri bağırarak emirler veriyordu. Bütün caddede çınlıyordu. Almanca bilmeme rağmen İsviçre şivesini anlamadım ve İsviçreli arkadaşıma sordum. Emniyet Müdürü öğrenci derneğinin çadır kurması da, su, limonata, kola verilmesinin yasak olduğunu, derhal toplanıp gitmezlerse tutuklama başlayacağını bildirmiş.

Çok merak ettim ve bu yasağın nedenini öğrenmek istedim. Yanımdaki arkadaşımda bilmiyordu ama “yarın gidelim Emniyet Müdürlüğünde arkadaşım var ona sorarız”dedi.

 

İki gün sonra Zürich Emniyet Müdürlüğüne gittik. Arkadaşımın arkadaşı olan Başkomiser bizi karşıladı ve bende kendisine Marmaris’te yaşadığımı, orda da geçen yaz büyük yangın çıktığını ama buradaki gibi çadır kurup yemek dağıtmak veya içecek dağıtmanın yapıldığını ve kimse itiraz etmediğini söyledim. Güldü ve bizi alt katta bir odaya götürdü. Orada iki gece önce hoparlörle emirler yağdıran Emniyet Amiri vardı. Bizi karşıladı ve odasında yer gösterdi.

Başkomiser çabukça Zürich Almancası ile bizim sorumuzu kendisine iletti.  Emniyet Amiri şunları söyledi:

“Bizde bir konu ile ilgili eğitim görmemiş, elinde sertifikası olmayan kim olursa olsun, hiç kimse görev yapamaz, yardım veya destek sağlayamaz. Yanılmıyorsam Marmaris yangınında da bir vatandaşınız bu nedenle öldüğünü okumuştum. Yangına veya herhangi bir toplumsal olaya yardım edecek kişinin bu konuda eğitimi olması şarttır, bu bizim kuralımızdır.

Devletimizin organları her türlü yangına veya toplumsal olaylara müdahale edecek güçte olup konu ile ilgili eğitimi olmayan hiç kimseden destek veya yardım alamaz”.

Evet ne çadır kurup yemek dağıtılmasına, ne de içecek dağıtılmasına izin vermediler.

 

YAZARIN SON YAZILARI