Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 27,09 / Satış: 27,19
€ EURO → Alış: 28,83 / Satış: 28,94

MARMARİS SANATLA YEŞERECEK!

MARMARİS SANATLA YEŞERECEK!
  • 10.05.2023
  • MARMARİS SANATLA YEŞERECEK! için yorumlar kapalı
  • 53 kez okundu
Reklam

 

 

 

 MARMARİS ULUSLARARASI

KÜLTÜR ve SANAT FESTİVALİ

HEYECANi BAŞLADI.

 

“Marmaris’i sanatla yeşerteceğiz” sloganıyla yola çıkan Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl ikinci kez sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor! Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından Marmaris Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen festival, 2-26 Haziran tarihleri arasında, Amos Antik Kenti’nden ilham alarak “Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” temasıyla gerçekleşecek. Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023, ilçede öteden beri özlemi duyulan heyecan verici ve nitelikli etkinliklerle Marmaris’in kent kimliğine sanatla değer katmayı hedefliyor. Antakya Medeniyetler Korosu, Berlin Filarmoni Piyano Dörtlüsü, Cihat Aşkın, Hatay Akademi Orkestrası, Selen Beytekin ve İstanbul Superband, GeoTrain Jazz, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası gibi pek çok yıldız sanatçının ve ekibin konuk olacağı festival, aynı zamanda sergiler, söyleşiler, çocuk tiyatrosu ve sokak konserleri gibi ücretli ve ücretsiz birçok farklı etkinlikle renklenecek.

 

Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından Marmaris Belediyesi iş birliğiyle geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali (MKSF), toplam 32 etkinlikte 200’e yakın sanatçıyı, 20.000’nin üzerinde sanatseverle buluşturdu. Hazırlıkları pandemi öncesinde başlayan, 2021 yazında Marmaris’te yaşanan ve büyük yıkıma neden olan trajik yangın felaketinin ardından ise “Marmaris’i sanatla yeşerteceğiz” sloganıyla yola çıkan festival, Marmaris’e kültür-sanat ağırlıklı, uluslararası, kaliteli ve kalıcı bir kimlik kazandırmayı hedefliyor. Marmarislilerin ve Marmaris’i ziyaret edenlerin sanat ve kültürle dolu günler geçirmelerini sağlayan festival, dünya çapındaki sanatçıları Marmarisli sanatseverlerle buluşturmayı ve yerel değerlerimizi de uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlıyor.

 

“TOPRAĞIN GÜCÜNDEN SANATIN BÜYÜSÜNE”

 

Aynı zamanda her yıl Marmaris sınırları dahilindeki 14 antik kentten birini öne çıkaran bir temayla düzenlenen MKSF, bu yıl odağına Amos Antik Kenti’ni alıyor. Tarım için çok elverişli olmayan bir coğrafyada, günümüzde hâlâ geçerli ve çevreye duyarlı yöntemleri kullanarak elde ettikleri zengin ürünler sayesinde sanatsal bir talebin yükseldiği kültürel bir gelişimi de sağlayan kentten ilham alan Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023’ün teması, “Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” olarak belirlendi.

 

KONSERLER, SÖYLEŞİLER, ATÖLYE ÇALIŞMALARI, ÇOCUK ETKİNLİKLERİ…

 

Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023, 2-26 Haziran tarihleri arasında klasik batı müziği, caz ve blues konserlerinin yanı sıra koro ve sokak konserlerinden, panel, söyleşi, sergi, atölye çalışması ve çocuk tiyatrosu gibi ücretli ve ücretsiz birçok etkinlikten oluşan geniş bir programa ev sahipliği yapacak. Festival, 2 Haziran Cumagünü Armutalan Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleşecek açılış töreni ve söyleşinin ardından, şef Eray İnal yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak vereceği açılış konseriyle başlayacak.

 

BİLETLİ ETKİNLİKLER

 

Toplumsal barış ve kardeşlik mesajını birbirinden güzel ezgilerle dünyanın tüm coğrafyalarına taşımak isteğinin heyecanını duyan Antakya Medeniyetler Korosu, 8 Haziran Perşembe akşamı seslendirdiği ezgilerle kulaklara, verdiği mesajlarla kalplere hitap edecek. 7 üyesini kaybettiği 6 Şubat depreminden etkilenen bölgenin kültür-sanat alanında önemli bir temsilcisi olan koro, festivale onur konuğu olarak davet edildi.

 

Müziğine yansıttığı enerjisiyle caz sahnesinin genç ve başarılı seslerinden Selen Beytekin ve orkestra şefi Aycan Teztel yönetimindeki 20 kişilik caz orkestrası İstanbul Superband, 10 Haziran Cumartesi akşamı verecekleri konserle Marmaris semalarını neşeli, canlı, ritmik melodilerle dolduracaklar.

 

14 Haziran Çarşamba akşamı gerçekleşecek Türk Valsleri konseri Cihat Aşkın’ı, MAKSAD Festival Orkestrası’nı ve Hatay Akademi Orkestrası üyelerini aynı sahnede buluşturacak. Oğuzhan Balcı tarafından yaylı sazlar ve Türk müziği çalgılarına yer vererek yapılan düzenlemelerin seslendirileceği konserde, Aşkın hem orkestra şefliğini hem de keman solistliğini üstlenirken, unutulmaz valsleri Klasik Türk Müziği’nin genç ve yetenekli sesi Yaprak Sayar seslendirecek.

 

1985’te Berlin Filarmoni Orkestrası’nın oda müziği topluluğu olarak kurulan; 30 başarılı yılın ardından 2015’te nesil değişikliği yaşasa da aynı sanatsal ruhla yoluna devam eden Berlin Filarmoni Piyano Dörtlüsü, 19 Haziran Pazartesi akşamı klasik, romantik ve modern dörtlülerin yanı sıra yeni ve keşfedilmemiş eserlerin de yer aldığı bir repertuar seslendirecek.

 

Beka Buchukuri, Natia Todua, Raymond Kaczynski Zurab J. Gagnidze ve Mamuka Ghaghanidze’den oluşan GeoTRAIN Jazz grubu, 24 Haziran Cumartesi verecekleri konserde Gürcistan müzikleriyle farklı ülke ve kültürlerin müziklerini harmanladıkları rafine, şaşırtıcı, modern ve eğlenceli şarkılarını müzikseverlerle paylaşacaklar.

 

Türkiye’de çok sesli müziği yayma, tanıtma, sevdirme ve Türk bestecilerin eserlerini yurt dışında seslendirme amacıyla yoluna devam eden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ise 26 Haziran Pazartesi akşamı Rengim Gökmen yönetiminde Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023’ün kapanış konserini gerçekleştirecek.

 

Festival kapsamında Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen ve başlama saati 21.00 olan biletli altı konserin biletleri Biletix’ten ve yerel satış noktalarından temin edilebilir.

 

HER YAŞTAN SANATSEVERE YÖNELİK ETKİNLİKLER

 

Festival kapsamında, Golden Horn Brass, Moe Joe, Datcazz gibi ekiplerin vereceği caz, blues ve klasik müzik konserlerinden Eti Çocuk Tiyatrosu’nun sahneleyeceği oyuna; Pınar Baklan’la seramik heykel atölyesinden “Frida ile Diyaloglar” sergisine ve alanında sevilen isimlerle söyleşilere kadar birçok etkinlik de ücretsiz olarak Marmaris’te sanatseverlerle buluşturacak. 21 Haziran Çarşamba akşamı ise Marmaris bir ilki daha yaşayacak; İş Sanat Çarşamba Sahnesi, Atatürk Meydanı’nda sürpriz bir konukla müzikseverlerle geniş çaplı bir buluşma gerçekleştirecek.

 

Sürpriz konuk ve grupların etkinliklerinin de yer alacağı Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023’ün program detayları önümüzdeki günlerde paylaşılacak.

 

MAKSAD’ın, Marmaris Belediyesi işbirliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin büyük katkılarıyla düzenlediği festivalin bu yıl ana sponsoru Türkiye İş Bankası. MKSF 2023’ün platin sponsorları kategorisinde Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB), ETİ Gıda San. ve Tic. A.Ş., ve NUUP yer alıyor. Netsel Marmaris Marina, Marmaris Ticaret Odası, YDA Dalaman Havalimanı, Mey|Diageo, Koral Travel, LORYMA Resort Hotel ve Kapurcuk Marmaris’in, festivaldeki farklı etkinliklere destek sağlayarak etkinlik sponsorluğunu üstlendiği festivalin ayrıca çok sayıda kişisel ve kurumsal, yerel ve ulusal destekçisi bulunuyor.

 

MAKSAD HAKKINDA

1999 yılında kurulan Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD), demokratik, katılımcı, üretken bir sivil toplum örgütü olarak, tüm toplumsal sorumluluk sahibi sanatsever kişi ve kurumların katkısıyla Marmaris’e kültür ve sanat ağırlıklı, kaliteli ve kalıcı bir kimlik kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda üye ve konuk sanatçılardan oluşan MAKSAD Oda Orkestrası tarafından 100’ün üzerinde konser verilmiş; yedi kez Marmaris Ulusal Bale Günleri düzenlenmiş; üç kez Ulusal Cahit Koparal Flüt Yarışması düzenlenmiş; çeşitli ulusal ve uluslararası klasik müzik ve koro konserlerine ev sahipliği yapılmış; çocuk ve gençlere müzik ve bale eğitimleri verilmiştir.

 

2019 yılında göreve gelen yönetim kurulunca alınan bir kararla Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmesine karar verilmiş ancak tüm hazırlıklara karşın pandemi dolayısıyla 2020 ve 2021 yıllarında festival gerçekleştirilememiştir. İlki 10 – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen festival 32 etkinlikte 200’e yakın sanat insanını, 20.000’nin üzerinde seyirciyle buluşturmuştur.

 

Bilgi için:   maksad.org

Reklam
Türk Dünyasının Yörükleri Muğla’da buluşuyor
Muğla Yörük Obaları Derneği’nce düzenlenen , 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde yapılacak “14’üncü Uluslararası Yörük Türkmen Toyu” hazırlıkları tamamlandı. Şenliğe, Türk...
Sanat Güneşi Zeki Müren Bodrum’da anıldı
  Muğla’nın Bodrum ilçesinde ölümünün 27. Yıl dönümünde müze haline getirilen evinde dualarla anılan sanat güneşi Zeki Müren’i hayranları yalnız...
Tarımsal ihracat hedefi 2023 ‘de 1,2 Milyar dolar
Ege İhracatçı Birlikleri ve Ekonomi Gazetesi işbirliğinde Ege İhracat Buluşmaları Muğla Toplantısı düzenlendi. Muğla’nın tarım ortaya konulduğu toplantıda Vali İdris...
JAPONYA’ YIDA DEVİRDİK 
Filenin Sultanları 2024 Olimpiyat oyunlarına katılmayı garantiledi. A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Japonya’da düzenlenen Paris 2024 Olimpiyat Elemeleri B Grubu...
Yol ortasında bırakılan elektrik direği faciaya neden oldu
Muğla’nın Milas ilçesine bağlı turistik Boğaziçi Mahallesi’nde yol ortasında bırakılan beton elektrik direğine çarpan sürücü Osman Dinç, yaşamını yitirdi. Mahalle...
POLİS GÖZ AÇTIRMIYOR
Muğla İl Emniyet Müdürlüğünce 19-20 Eylül 2023 tarihleri arasında il genelinde yapılan çalışmalar  da ,Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube...
Konut fiyatlarında Muğla İstanbul’u sollayarak birinci oldu
  Yapılan araştırmaya göre en fazla konut fiyatı artışının yaşandığı il Muğla oldu. Konut fiyatlarındaki artışta iller arasında  Muğla, İstanbul’u...
JANDARMA TURİSTİK BÖLGELERDE UYUŞTURUCU  TİCARETİ  YAPANLARIN PEŞİNDE
Muğla İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbari çalışmalar sonucu, uyuşturucu madde ticareti, yasadışı ekim ve tarihi eser kaçakçılığı yapan şahıslara yönelik...
Araç muayene ücretlerine kimin zam yaptığı bulunamadı. 2 bakanlık topu birbirine attı
Araç muayene ücretlerine yapılan fahiş zammın sorumlusu bulunamadı. SP Grup Başkanı ve Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ, vatandaşı isyan ettiren muayene...
MUTSO HEYETİ RODOS’A GİTTİ   
 Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası heyeti ile birlikte Rodos Adasına ziyarette bulundu. Rodos’ta yaşanan orman...
IRF DÜNYA KONGRESİ 2024 YILINDA TÜRKİYE’DE DÜZENLENECEK
   Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 4 yılda bir yapılan ve 2024 yılında Türkiye’de düzenlenecek olan Uluslararası Yol Federasyonu...
MENTEŞE BELEDİYESİ’NDEN EĞİTİME DESTEK
Menteşe Belediyesi, 2023 -2024 yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte 1. Sınıfa başlayan öğrencilere dayanışma çantası vererek eğitimlerine destek oluyor....
Patlamadığı gün yok, bugün yine patladı
  Muğla’nın Bodrum ilçesinde kabus haline gelen ve dün turistik Bitez Mahallesi’nde patlayan su isale hattı bugün turistik Gölköy kavşağında...
Oyuncu Merve Kayaalp babasının silahı ile intihar etti
Muğla’nın Dalaman ilçesinde yaşayan sinema ve tiyatro oyuncusu Merve Kayaalp (36), babasına ait ruhsatlı tabanca ile başına ateş ederek yaşamına...
DOĞUMA HAZIRLIK KURSU AÇILDI
Menteşe Belediyesi’nin “ Bilinçli Gebelik, Güvenli Annelik” için hayata geçirdiği ‘Doğuma Hazırlık Kursu’ açıldı. Kursa katılan anne adayları, eğitimlerde gebelik...