Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 01.08.2022
  • ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI için yorumlar kapalı
  • 125 kez okundu

 

Değerli okurlar evvelki gün Federal Almanya Dışişleri Bakanı Bayan Baerbock önce Yunanistana, sonra da Türkiyeye gitti. Kendisi koalisyon ortağı Yeşiller Partisinden.
Yunanistanda yaptığı konuşmalarda Yunanistanın  adalar ve Akdeniz sorununda haklı olduğunu ve Almanya olarak Yunanistanın tarafını tuttuklarını çok açık söyledi.
Bugün Bayan Baerbock Türkiyede ve bayağı sert konuşmalar oluyor Türk ve Alman diplomatlar arasında.
Bir önemli faktörü unutmamak lazım Almanya Türkiyenin 1. Numaralı hem ithalat, hem ihracat yaptığı ülke. Yani Türkiye en büyük miktar ihracatını Almanyaya yapıyor, yine en büyük ithalatını Almanya’dan yapıyor.  Turizmde de Almanlar 1. Numara.

Türkiyeye büyük döviz getiren çeşitli Alman şirketleri mevcut Türkiyede örneğin Mercedes Otobüs fabrikası gibi.
Almanya askeri malzeme ve yedek parçada satıyor Türkiyeye.  84 Milyon nüfuslu Türkiye eminim Yunanistandan çok daha büyük 

bir müşteri.

Almanların Türkiyeye sevgisi var bundan şüphe yok ama tek adam rejimi hiç hoşlarına gitmiyor akıllarına Adolf Hitler geliyor.  Her konuşmada Türkiye konusu açıldığında Hitler sözcüğü geçmeden olmuyor.  Anladığım kadarı ile Türkiyede tek adam rejimi olduğu sürece Almanlar Destek vermeyecek. Para için sadece gerekeni satacak veya alacak başka maddi veya manevi hiçbir destek vermeyecek.
Bunu sokaktaki Alman da, televizyondaki Parlamenterde söylüyor hiç çekinmiyor. Hatta Amerikanın PKK tarafı gözükmesinide

bunun için yaptığı söyleniyor.
Nato ile sınırlı bir göstermelik ortaklık, başka birşey yok.  Birde Kavala ismi heryerde çok fazla geçiyor…
Neticede Türkiyede mutlak bir hukuk devleti isteniyor aksi halde bunlar düşmanları hep destekleyecek.
YAZARIN SON YAZILARI