Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,31 / Satış: 18,38

ELEKTRİKLER GÜNEŞTEN

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 06.07.2022
  • ELEKTRİKLER GÜNEŞTEN için yorumlar kapalı
  • 13 kez okundu

 

 

Değerli okurlar Almanlar öyle bir şey icad etmişki, hayran kalmamak elde değil.  

Elinize bir dizüstü bilgisayarı alın ve kapağını açın. Büyüklük o kadar. Gökyüzüne

bakacak.  Birde küçük bir akü var. Güneşten aldığı elektriği bu küçük akü’ye yolluyor ve 

depoluyor.  Bu küçük akü ise size 240 Volt elektrik veriyor.  Bu verdiği elektrik nerede ise 

bir evde pek çok işe yarayabilir.

Sorduğumda fiyatının çok ucuz olduğunu ancak yolda çok daha fazla elektrik üreten aletler olduğunu  söylediler.

Yani Elektrik dağıtımının sonu geldi gibi görünüyor…

Elektrikli araçlar için Alman gençliği harıl harıl çalışıyor ve iyi biliyor, uygun icatlar için çok büyük paralar kazanacak. Doğalgaz yerine elektriği öne çıkaracakları kesin. 

Ben sormaya devam ettim aldığım cevap şöyle idi. Aynı büyüklükte ancak çok daha fazla elektrik üreten  hücreler bulundu, denendi ve şekilleri tespit ediliyor ondan sonra piyasaya sürülecek.  Bu başta Almanya’da elektrik  ihtiyacının herkesin kendisi tarafından 

karşılanabileceğini gösteriyor. Elektrikli otomobillerin de üzerinde bu hücrelerden olup güneş enerjisi ile giderken bile aküleri doldurması mümkün olabilecek. 

Cep telefonlarını düşünün, ilk çıktığında nasıldı ve şu anda nasıl olup ne işler görüyor?Yani anladığım kadarı ile elektriğin artık güneşten temin edileceği kesin. Kısa zamanda bu işi daha da ilerletip heryerde üretilebileceği şimdiden konuşuluyor.

Almanya’da elektrikli otomobillerin plakalarının sonunda (E) harfi var ve sayıları tahmin edilenden çok daha fazla, söylenene göre Milyonu çoktan geçmiş…

Diğer yandan Çinliler de bu işe el atmış durumda ve oradan da küçükten başlayarak para kazanma  amaçlı birçok yenilikler gelmek üzere.Dünyadaki Otomobil adedini ve harcadıkları akaryakıtı düşünürseniz benzin ve mazottan elektriğe dönülmesi ile Petrol üreten ülkelerin hayli büyük sıkıntıya girecekleri daha şimdiden görünüyor.

 

YAZARIN SON YAZILARI