Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,31 / Satış: 18,38

YANGIN

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 22.06.2022
  • YANGIN için yorumlar kapalı
  • 16 kez okundu
Değerli okurlar tanıdığım bütün Almanlar Marmaris yangınını konuşuyor gerçekten çok üzgünüm.
‘Bile bile nasıl Türkler bu tuzağa düştü, neden Ormanları belli süre halka yasaklamadılar, Balık tutmayı isteyince yasaklıyorlar, bu beceriksizlik diye eleştiriyorlar”. 
Herkes geçen yılki büyük yangından sonra artık Marmaris tecrübelenmiştir ve dikkatli olacaktır diye düşünüyordu maalesef yanılmışız.
Geçen hafta Almanya’da sıcaklık 40 dereceye kadar çıktı. Ama daha çıkmadan önce Internet, telefon, radyo ve televizyonlarda acil olarak açıklama yaptılar. Bende merakla dinledim;
 
‘Ormanlık ve yangın çıkabilecek tüm alanlarda sigara içen, ateş yakan veya şişe 
bulunduran herhangi birini gördüğünüzde lütfen cep telefonunuzla konum atınız. 
En geç on dakika içinde orada olacağız.”
 
Burada cezaları yazmıyorum çünkü sizlere acaip gelecektir, Türkiyede öyle bir ceza yok.
Hani Türkçe’de bir söz var ‘sıkı ise yak” diye işte Almanların cezaları buna çok benziyor.
 
Eğer insanları caydırıcı cezalar olmaz ve ikide bir af çıkartılırsa değil yangın hiçbir şeyi önlemek mümkün olmaz.  Türkiye’de daha şimdiden bazı tanıdıklarım imar affı bekliyor….
Türkiye artık herşeyi profesyonelce yapmayı, yani doğru dürüst eğitimini almadan hiçbir işe girmemeyi, başlamamayı öğrenecek.  Her işi yaparım zamanı çoktan geçti.  
Avrupa’da en büyük alay konusuda bu zaten.  İnsan sayısı hiç önemli değil, teknoloji önemli…
 
Marmaris’teki yangın için içimiz yanıyor ama bunun bir daha olmaması için ne yapıyoruz, ne gibi yeni tedbirler alıyoruz  diye sormadan geçemiyorum. Uçak, helikopter hepsi gerekli ama en önemlisi  yangın başlamasına mani olmak için ne yapıyoruz?
Hayvanlar yangın çıkartmaz bütün yangınları insanlar çıkartır. Hiçbir tedbir almıyoruz ve yangın çıkınca şikayet ediyoruz.  İşin gerçeği bu…
 
Şimdiden hazırlıklı olalım, sıcaklar henüz bitmedi yeni başlayacak,  ormanlık alanları yazın sıcak aylarda halka kapatalım. Ağır ve caydırıcı olan, af kapsamına girmeyecek cezalar koyalım. Ancak profesyonelce tedbirler, işin eğitimini almış uzmanlarca alınmalıdır.
Bu şekilde muhtemel yangınları önlemek mümkün olabilir.
İnsan gücü veya sayısı ne olursa olsun, eğitim, bilgi ve teknolojiyi ön plana almadan değil yangını söndürmek, hiçbir şey de başarılı olmamız mümkün olmayacaktır.
Aksi halde başka bir trajedi daha akılsızca yaşanabilecektir.
YAZARIN SON YAZILARI