Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 17,92 / Satış: 17,99
€ EURO → Alış: 18,51 / Satış: 18,59

GENÇLERİN DÜŞÜNCELERİ

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 16.06.2022
  • GENÇLERİN DÜŞÜNCELERİ için yorumlar kapalı
  • 17 kez okundu

 

 

Değerli okurlar yıllar önce Nato’da görev yaparken yanımızda görev yapan bir Amerikalı Astsubayın 100.000 Dolar kazandığını duyduk. 

Merak ettik. Sorunca aldığımız cevap şu idi:  Amerikan Genelkurmay Başkanlığı senede bir defa tüm asker ve çalışan sivillere bir basılı kağıt veriyor. Üzerinde ”Amerikan Devletine legal yoldan ve gücünü zayıflatmadan para tasarrufu teklif yaparsanız ve bu teklif uzman heyet tarafından kabul edilirse, tasarruf miktarının %1’i nakit olarak size ödenecektir” yazıyor.

Bu Astsubay’da yaptığı teklifte tüm askerlerin günlük çalışma kıyafetlerinin paçalarında 2 düğme olduğunu, halbuki tek düğme ile aynı randımanın alınacağını bildirmiş. Bu tek ayakta bir düğme, iki ayakta iki düğme ve 3 Milyon Askerde 6 Milyon düğme tasarrufu ve  ayrıca bunların dikim tasarrufu çıkıyor. Bu teklifi için 100.000 Dolar ikramiye kazanıyor.

Bunu Türkiye neden yapamaz? Birçok Üniversitelerimiz var onlara sorulsa ve iyi bir ödül konsa belki öyle teklifler gelebilirki kimsenin aklına bile gelmemiş olamaz mı?

Mesela şu soru çok basit olarak sorulamaz mı? Türkiye nereden ve nasıl döviz kazanabilir?  Bunu yapmakla ne zarar eder? Birde tersini düşünelim, öyle bir teklif çıkar herkes şaşırıp kalır nasıl düşünemedik diye…

Avrupa ve Amerika bu gibi şeylerle uğraşıyor ve başarıdan başarıya koşuyor biz ise hala çok eskilerle uğraşıyoruz.

Enflasyon almış yürümüş, geri dönüşü imkansız hale gelmiş, döviz uçmuş, maaşlar yerle bir durumda,insanlar etyemeği unutmuş.

Böyle bir şey yapmanın zararları nelerdir diye düşünürsek olmadığını, tam tersine faydalı olacağını görmüş oluruz.

Nedense böyle şeyleri hiç düşünmedik ve düşünmüyoruz.

Bu yanlız ülkemizin dövizi nasıl ve nereden bulacağı konusu değil, başka konularda da olabilir.  Bu sadece tekliftir, kabul etmek veya etmemek yine yönetimdedir.

Bazen küçük bir çocuk dahi hiç beklenmeyen şekilde çok ilginç teklifler yapabilir. Küçük görmemek gerekir.Ayrıca bunun siyaset ve particilikle hiç ilgisi yok…

 

YAZARIN SON YAZILARI