Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,31 / Satış: 18,38

NATO VE TAM BAĞIMSIZLIK

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 05.06.2022
  • NATO VE TAM BAĞIMSIZLIK için yorumlar kapalı
  • 43 kez okundu

 

 

Değerli okurlar Marmaris Koleji Eğitim Kurumları Genel Müdürü iken Florida Atlantik Üniversitesinde Kenan Evren adına açılacak bir kürsü için davetli olarak Amerika’ya gitmiştik.

Orada eski USA Dışişleri Bakanı Orgeneral Alexander Haig ile karşılaşmış birlikte oturup kahve içmiştik. Konuşurken bir ara ”tam bağımsızlık” kelimesini kullanmıştım.  Hemen durdu ve bana ”Mr. Cangör bana bir tek bağımsız ülke ismi veya bağımsız bir insan ismi söyler misin” dedi.

Bu soruyu uzun yıllar düşündüm, birçok siyasetçi arkadaşıma da sordum. Amerika, Çin, Rusya ve tüm diğerleri dahil ne tam bağımsız bir ülke, ne de tam bağımsız bir insan bulamadık.

Nato’nun Türkçesi ”Kuzey Atlantik Paktı” İngilizcesi ”North Atlantic Treaty Organisation”. Türkiye 1952 yılından beri Nato’ya üye, yani 70 yıldır. Bu zaman içersinde Türk Silahlı Kuvvetleri

Nato’dan birçok yardım ve destek malzemeleri aldı. Ona karşılık Nato’da Türkiye’de bazı önemli stratejik

yerlere üsler kurdu.

Şimdi tamamen tarafsız olarak tüm duruma baktığınızda Rusya veya İran veya herhangi başka bir ülke mesela Yunanistan gibi Türk topraklarına göz koymayı düşünemediler bile. Türkiye’nin Nato üyesi olması ayrı ve önemli bir caydırıcı güçtü.

 

Şimdi Türkiye Nato’dan çıkarsa veya çıkarılırsa ne olur diye düşünmek gerekir. Bunu eminim herkesin düşünmesinde fayda var. Önümüzde o kadar çok örnek var ki… En son Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş.

 

Daha geriye gidin  Mısır ile İsrail arasındaki 6 gün savaşı. Arjantin’in Falkland adasına girişi…vs.

Şöyle tarafsız bakarsanız savaşan ülkelerin arkasında büyük güçler var. Kiminki daha güçlü ise o kazanıyor.Yani tam türkçesi savaşan ülke yanlız değil, arkasında bir dev var…Hatırlıyorum İsrail ile Mısır arasındaki savaşta İsrail Bayrağı yapıştırılmış Amerikan uçakları alçak uçuş yapıp o zamanki radarlara görünmeden bombalamışlar ve Araplar ayakkabılarını bırakarak kaçmışlardı.

O zaman siyah-beyaz  televizyonlarda kaçışlarını görmüştük.Herşeyi bir tarafa koyalım Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrısa girerken Yunanistan’dan tek bir tane ne askeri uçak, ne de askeri gemi kalkmamasının sebebi ne idi?

 

Türkiye’nin Nato’dan ayrılması benim şahsi düşünceme göre ilk olarak Kıbrıs’ın elden gitmesi, daha sonra Ege ve Akdeniz’de büyük kayıplara neden olabilir. Nato’dan çıkarsak Amerika ve Avrupa ile ilişkilerimiz büyük ölçüde biteceğinden Yunanistana arkadan AB ve Amerika’nın maddi, manevi ve askeri destek vereceği şüphesizdir.

 

Bu desteğe değil Türk Ordusu, hiçbir ordu’nun dayanacağını ve büyük kayıplar vermeyeceği düşünülemez.Bugünkü yüksek teknolojide asker sayısı değil teknoloji seviyesi ve para en önemli rol oynamaktadır.

Bütün bu olabilecek varsayımları düşünerek toprağımızın bütünlüğü için çok dikkatli ve temkinli hareket edilmesi şart.  Kabadayılıkla veya gereksiz cesaretlerle yapılacak siyaset, atalarımızdan kalan toprakların tehlikeye girmesine sebep olabilir.  Nato’dan çıkmakla Türkiye asla daha güçlü veya daha zengin olacak değildir.

Bunu 2.ci dünya savaşında Almanya yaşadı ve hala yaşamakta.Dünyada tam bağımsız hiçbir ülke veya hiçbir şahıs yoktur, sadece kendisini bağımsız sananlar vardır.

 

YAZARIN SON YAZILARI