Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

ALMAN ATASÖZÜ

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 14.04.2022
  • ALMAN ATASÖZÜ için yorumlar kapalı
  • 11 kez okundu

 

Değerli okurlar eski Almanların bir atasözü var, bu atasözü Hitler’den filan çok önceden bugünlere kadar gelmiş, hatta kanımca daha çok uzun jenerasyonlar devam eder. Çok eski Alman beyinler şöyle demiş;

“İnsanlar hayvanlara benzerler herşeye alışırlar”.

Bu atasözü fevkalade doğru bir söz olduğunu sadece ben değil bütün dünya sadece görmüyor yaşıyor.

Şimdi ülkemizdeki müthiş denilecek şekilde kısa zaman içindeki enflasyonu ve pahalılıkları görünce aklıma bu Almanların efsanevi atasözü gelir.  Şubat 2022 – Şubat 2023 bu arada insanlar bu enflasyona alışacaktır hiç şüpheniz olmasın.

Seçime gidildiği zaman hemen herkes bu enflasyona tamamen alışmış, sözü bile edilmeyecektir. Çünkü aradan geçecek en az bir yıl da insanlar aynı eski Almanların söylemiş olduğu gibi alışmış olacaklardır.

Yani bazılarının söylediği gibi “enflasyon geçicidir”.

Şöyle bir düşünün lira’nın arkasında kaç tane sıfır vardı ama herkes alışmıştı…Şimdiki enflasyonamı alışamayacaklar?

Şahsi tahminime göre enflasyon daha da artabilir çünkü seçimlere kadar daha vakit var.

Bu işte en çok acı çekenler tek başına çalışıp aile geçindiren asgari ücretliler ve emekliler…Onlar bırakın geçinmeyi sürünüyorlar dersek abartmış olmayız.

Şunu da çok açık ve net söyleyebilirim ki, hiçbir Avrupa ülkesinde ve Amerika Birleşik Devletlerinde böyle bir zam ve pahalılık yok. Onların pahalılıkları tamamen Ukrayna savaşı nedeni ile son 40 yılın zirvesi olan en çok %8 , bizimki  ise savaştan çok önce başlatıldı.  Sadece Mazota bir yıl içinde yapılan zammı düşünün.

7.50 TL olan petrol bugün 20,—TL ve enflasyon miktarının kaç olduğunu siz rahatça hesaplayabilirsiniz.  Avrupa’da  enflasyon miktarı bundan ölçülür. Herşey petrol fiyatları ile orantılıdır.

Bırakın enflasyon zamlarını, üstüne yetmezmiş gibi birde ÖTV+KDV olarak hatırı sayılır vergiler var.

Bu vergileride Ukrayna mı koyuyor?

Demek istediğim enflasyon sebebinin ne dış güçler, ne de Ukrayna savaşı olmadığı…

 

YAZARIN SON YAZILARI