Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

TÜRK TURİZMİ (Tercüme )

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 01.04.2022
  • TÜRK TURİZMİ (Tercüme ) için yorumlar kapalı
  • 59 kez okundu

Değerli okurlar önemli bir Alman gazetesi Türk Turizmi ile ilgili bir yazı yazmış ve düşüncelerini paylaşmış. Elimden geldiği kadar tercüme ederek paylaşıyorum.

“Türk turizminin yaklaşık 35-45 Milyar dolarlık bir hacmi var ve aslında disiplinli bir çalışma yapılabilmiş olsa bu rakam çok rahatça 100 – 150 Milyar dolara kadar çıkartılabilir. Görünüşe göre Türklerin böyle bir iddiası yok aynı zamanda  kendilerini hiç sıkıntıya sokmasını sevmezler.

Ruslar ve Ukraynalılar,  batı Avrupada 2.ci sınıf turist olarak adlandırılır, ancak Türkiye turizminde %25 civarı yoğunluk mevcut. Savaş nedeni ile Ukraynalıların Türkiyeye tatile gitme ihtimalı, savaş bitse bile %0.  Rusların ise eğer belki Amerika ve diğer Devletlerin  koyduğu yaptırımlar olmasaydı her yıldan daha fazla olabilirdi.  Tahminimize göre önümüzdeki yaz aylarında Türkiyeye gidecek Rus turist sayısı her zamankinin çok altında olacak.

Almanya, İngiltere ve Avrupa ülkelerinden ise Türkiye’ye giden turist sayısı geçen yıllardan fazla olması bekleniyor.

Türk parasının kıymetinin düşürülmüş olması Avrupalı için büyük bir avantaj…

Bu arada komşu Yunanistan ve Bulgaristan’dan da çok sayıda, her zamankinden çok daha fazla turist  beklenebilir  çünkü Türkiye  Avrupa’dan hayli ucuz.

Tahminlere göre Türkiye’ye gidecek Rus ve Ukraynalı turist sayısı hayli azalacak ancak Avrupalı turist sayısı artacak. Avrupalı turist düzen ve disiplin sever bu da Türkiye’de yok kadar az. İnsanlar yaya geçitleri ve kırmızı ışıklara bile saygı duymuyor. Bunu gören Avrupalı turist elbette bu durumu yadırgayacak, yargılayacak ve anlatacak bu da ilerki  yıllarda turist patlamasını önleyecek.

Türklerin turizmlerini genişletmek ve büyük bir gelir getirisi sağlamaları için ilk yapacakları iş  bilhassa  turizm bölgelerinde  kurallara uyma disiplinini arttırmalarıdır”. 

 

YAZARIN SON YAZILARI