Reklam
28 Eylül 2023

ANAYASA MAHKEMESİ REDDETTİ

ANAYASA MAHKEMESİ REDDETTİ
Reklam

Anayasa Mahkemesi, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören Kanun hükmünün iptal istemini oy birliğiyle reddetti.

Ek MTV’yi ödememek için AYM’nin kararını bekleyenlere kötü haber bugün geldi. AYM bu verginin iptaline ilişkin talebi reddetti. Peki ek MTV’yi zamanında ödemeyen vatandaşlar için gecikme faizi ne olacak, yine ödenmemesi durumunda hangi durumla karşılaşılacak?

 

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) iptaline ilişkin talebi reddetmesi sonrası, gözler taksitlerin ne zaman ödenmesi gerektiğine çevrildi.

Ek MTV’de birinci taksit ödeme süresi 6 Eylül’e kadar uzatılmıştı. AYM’nin iptal etmemesi üzerine ikinci taksit ise kasım ayı sonuna kadar ödenecek.

 Ek MTV taksiti için yüzde 2,5 gecikme zammı uygulanacak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mali Hukuk Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Murat Batı’nın aktardığına göre, ek MTV aylık yüzde 2,5 gecikme zammıyla tahsil edilecek.

Prof. Dr. Batı, AYM kararı Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra ise dk MTV’yi ödemeyenlere önce ödeme emri tebliğ edileceğini; taksitlerin yine ödenmemesi durumunda ise maaşlara haciz uygulanacağını söyledi.

Editör:Kazım TOKUÇ

 

Reklam