Reklam
14 Ağustos 2023

Eliane Reyes & Ayşegül Kirmanoğlu ikilisi Gümüşlük’te festival sahnesinde yer alacak  

Eliane Reyes & Ayşegül Kirmanoğlu ikilisi Gümüşlük’te  festival sahnesinde yer alacak   
Reklam

 

Belçikalı piyanist Eliane Reyes ve Türk klarnetçi Ayşegül Kirmanoğlu, Bosfor Turizm ana sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin sahnesinde klasik müzikseverler için buluşuyor…

 

Enstrümanlarında mükemmelliği yakalamış iki müzisyen; Belçikalı piyanist Eliane Reyes ve Türk klarnetçi Ayşegül Kirmanoğlu, 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında, 17 Ağustos Perşembe akşamı saat 21.00’de Antik Taş Ocağı’nda izleyici karşısına çıkacak.

 

Konserde piyano ve klarnet için yazılmış birbirinden güzel eserleri seslendirecek olan Eliane Reyes & Ayşegül Kirmanoğlu ikilisi, programda 4 eser seslendirecek. J. Brahms’tan, “Clarinet Sonata in E-flat major, Op. 120 No. 2”; F. Chopin’den, “Ballade No. 4 in F minor, Op. 52”; F. Poulenc’ten, “Clarinet Sonata in B-flat major, FP 184” ve D. Milhaud’tan, “Scaramouche, Op. 165b” başlıklı eserlerle izleyici karşına çıkacak olan ikilinin seslendireceği repertuvar, klasik müzikseverler için tam bir müzik ziyafeti niteliğinde.

 

Eliane Reyes, “dahi piyanist” olarak tanımlanıyor

Eliane Reyes, çok erken yaşta sahneyle tanıştı. 1988’de Cziffra Vakfı (Senlis, Fransa) ödülünü kazandı ve aynı yıl Tibor Varga Festivali’nde (Sion, İsviçre) ve Amsterdam’da Sergiu Commissiona yönetimindeki Royal Concertgebouw Orkestrası ile sahne aldı. Önce annesinde sonra Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda başlayan eğitimi, Paris’teki Conservatoire National Supérieur de Musique’e tamamlayıcı piyano profesörü olarak atanana kadar devam etti.

 

Uluslararası basının ve izleyicilerin oybirliğiyle kabul ettiği bir resitalist, solist ve oda müzisyeni olarak kariyerine kendini adayan Eliane Reyes, uluslararası yarışmalarda sayısız ödül kazandı.  Sanatçının diskografisi Nicolas Bacri, F. Chopin, C. Debussy, Benjamin Godard, F. Liszt, Michel Lysight, D. Milhaud, M. Ravel, A. Tansman’ın eserlerinden oluşuyor ve bunun sonucunda Fransız dergisi Pianiste’den “Pianiste Maestro”, Classic Info’dan “Ring”, Crescendo Magazine’den “Joker”, Pizzicat’tan “Supersonic” ve özellikle ResMusica’dan 24 Intermezzi, A. Tansman solo kaydıyla “La Clef d’or” ödülüne layık görüldü. Eliane Reyes, “Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri” için üç kez aday gösterildi. Eliane Reyes, şu anda Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda piyano profesörü olarak görev alıyor.

 

Klarnetiyle dünyayı fetheden sanatçı Ayşegül Kirmanoğlu

Adı başarılarla anılan klarnet sanatçımız Ayşegül Kirmanoğlu, daha çok genç yaşta İngiliz Hükümeti’nin bursuyla Aberdeen Müzik Festivali’ne davet edildi. 1985 yılında Fransız Hükümeti’nin bursuyla Nantes Konservatuvarı’na girdi ve bu okulu birincilikle bitirdi. Aynı yıl Paris’te katıldığı “Leopold Bellan” yarışmasında birincilik ödülü aldı. Sanatçı A. Copland, G. Finzi ve C. V. Stanford gibi bestecilerin klarinet konçertolarının Türkiye’de ilk seslendirilişlerini yaptı.

 

2010 yılında Flüt Sanatçısı Sibel Pensel, Şef Naci Özgüç ve Mersin Akademik Oda Orkestrası ile ilk solo CD kaydını gerçekleştirdi. Aynı yıl “Fransa’da Türk Mevsimi” organizasyonunda konser verdi. Ayrıca Nice’tanbul ve Trio Giocoso olarak iki oda müziği CD’si daha gerçekleştirdi. 2018 yılında Ensemble Mendelssohn ile Mozart’in oda müziği eserlerini Belçika’da kaydetti. 2014 yılında Andante dergisinin düzenlediği “Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde yılın üflemeli çalgılar yorumcusu ödülüne layık görüldü. Fransa, Rusya, İsviçre, Belçika, Ekvator, Çin gibi yurt dışı ve yurt içinde birçok konserler veren Kirmanoğlu, uzun yıllar İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda klarinet grup şefi olarak görev aldı. Kirmanoğlu, sanat hayatına solist ve oda müziği sanatçısı olarak devam etmektedir.EDİTÖR:KAZIM TOKUÇ 

 

 

 

Reklam