Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

DÖVİZ YÜKSELMİYOR

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 17.12.2021
  • DÖVİZ YÜKSELMİYOR için yorumlar kapalı
  • 19 kez okundu

 

Değerli okurlar dövizin yükseldiği yok, hep aynı, asıl TL kıymet kaybediyor onun için de yalnız Dolar ve Euro değil tüm yabancı paralar TL’sına karşı değer kazanıyor.

İnsan şaşırıyor hep dolar ve euro yükseliyor denildiği zaman. Yok böyle bir şey…Dolar ve Euro 6 ay önce ne ise, şimdi de aynı…

Elinde veya hesabında dolar veya euro olan da kazanmıyor…Elinde 1000 doları olan bu parayı TL’ye çevirirse aldığı ve sattığı arasında sadece TL olarak fazla çıkabilir ama onu da enflasyon götürecektir. Ancak Milyon dolarınız varsa ve bunu önceden almışsanız ve şimdi satıp TL alacak olursanız bir kar edebilirsiniz. Bu kar’ında yine bir kısmı enflasyonda buharlaşacaktır.

Ülkemizdeki enflasyonu anlatamıyoruz. Almanya’da 5 sene önce 29 Cent olan 1/2 litre teneke bira bugün aynı fiyat. Değişen hiçbir şey yok.  Enflasyon Türk Lirasında. Yani Türk Lirasının kıymeti düşüyor, onun için herşeye zam geliyor ama biz hemen  dolar ve euro’yu örnek gösteriyoruz.

Türk Lirasının kıymeti nasıl düşer?  Para basarsanız düşer başka türlü kolay kolay düşmez…Türkiye’nin 83 Milyon olduğunu unutmayalım. Küçük bir ülke olsaydık çok daha değişik olabilirdi ama bu büyüklükte bir ülkede yabancı parasını çekerse veya halk dövize yönelirse bile böyle güçlü bir devalüasyon olamaz.

Türkiye sadece kendi parası yani Türk Lirası üzerinde uygulama yapabilir, yabancı hiçbir para üzerinde yapamaz. O zaman bugünkü enflasyon tamamen Türk Lirası ile ilgilidir, dövizle uzaktan veya yakından ilgili değildir.

Elinize alacağınız dolar , euro, pound, frank hep aynı ve hiç değişmedi ama elbette en az TL kadar önemli çünkü başta Akaryakıt olmak üzere hemen herşey dolar ve euro karşılığında TL ile alınıyor.

 

YAZARIN SON YAZILARI