Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

TÜRK HUDUT GİRİŞİ

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 06.12.2021
  • TÜRK HUDUT GİRİŞİ için yorumlar kapalı
  • 14 kez okundu

 

 

 

Değerli okurlar evvelsi gün Almanya’dan İstanbula uçtum, ne Almanya’da uçağa binerken, ne de İstanbul Havaalanında  tek bir kişi dahi aşı olup olmadığımı sormadı.  Yalnız ben değil aynı uçakta olan turistlerde şaşırdı.

Bugün Marmaris’te bankaya gidiyorum sokakta kuyruk var çünkü güvenlik sadece bir kişi içeri sokuyor ve Hes Kod’larını yazıyor.Büyük alışveriş mağazalarına gidiyorum giren çıkan belli değil, soran yok.

Bu ne perhiz, bu ne lahana çorbası…Avrupanın hiçbir yerinde Bankalar bu şekilde çalışmıyor. Kontrollü alsa bile sokakta müşterilerini bekletmiyor.

Vur deyince hemen öldürüyoruz, işin ifradına kaçıyoruz.Asıl kontrol edilecek yer hudut kapıları değil midir?  Birde tersine bakalım. Almanya’ya giderken Frankfurt Havaalanına geldik ve bir de ne görelim en az 500 metre kuyruk var. Bütün gelen yolcular aşı kontrolü için sıralanmış. Durumu görünce ancakertesi gün burada bize sıra gelir diye düşündüm.  Oradaki Polislere sordum bana , “hiç merak etmeyin yoldalar, kontrol çoğaltılacak ve kısa sürede geçersiniz” dedi.

Gerçekten en az 20 kontrol polisi geldi ve bütün kontroller seri şekilde yapılmaya başlandı 30-35 dakikada geçtik.

Aşı olup olmadığınızı, hangi aşıyı ne zaman olduğunuza tek tek bakıyorlardı. Çift aşı olmamış olanları yan tarafta bir çadıra gönderip ilk uçakla geldiği yere gönderiyorlardı.

Yukarda yazdığım gibi İstanbul Havaalanında tek bir Allahın kulu ne bize,  ne başkalarına aşı ve Hes kodu sormadı. Ama Marmaris’te Banka’ya girmek istediğinizde yağmur altında bekleyip Hes Kodu göstermek zorundasınız. Şimdi tutup Türkiye’de sayılar yükseliyor diye vaveyla yapmak acaba doğru mu?

Bu durumu gören aşı olmak ister mi? Asıl Türkiyeye yurtdışından girenlerin çok iyi Virus kontrolu yapılması gerekmez mi?

 

YAZARIN SON YAZILARI