Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 17,92 / Satış: 17,99
€ EURO → Alış: 18,51 / Satış: 18,59

ENFLASYONA ÇÖZÜM

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 23.11.2021
  • ENFLASYONA ÇÖZÜM için yorumlar kapalı
  • 26 kez okundu

 

 

Değerli okurlar Türkiyedeki büyük enflasyona çare konusunu hemen herkes hemen hemen hergün konuşuyor. 83 Milyon insanımız çok sıkıntılı durumda. Fakir daha fakir olmuş çocuklarını doyuramayan aileler mevcut olduğu iddia ediliyor.

Bu durumda bu sorun ne yapılırda bir nebze olsun çözülür?

 

Geçen gün Frankfurt Goethe Universitesi Ekonomi Bölümü hocalarından Prof. Dr. Dittmar Kleinknecht ile konuşurken sordum. Böyle bir soru herhalde beklemiyordu ve şu cevabı verdi.

 

”Benimde öğrencilerim arasında birkaç Türk var, onlara elimizden gelen en iyi şekilde ekonomi öğretiyoruz ama bu Türkiye olayını biliyorum maalesef tamamen zorunluluk.  Hükümetin ödemeleri var ama para yok. Siz olsanız ne yapardınız? Borç alırdınız değil mi? Borç bulamazsanız ne yaparsınız?  İşte Türk Hükumeti onu yaptı…

Para bastı ve enflasyona sebep oldu. Bu para ile döviz alarak borç ödeyecek.

Yapılan iş tek çare idi ve Hükumet onu yaptı”.

 

Alman Profesör çok açık ve net konuştu. Düşünürseniz mantıklı. Borç veren yok veya yüksek faiz isteniyor o zaman yapılacak tek şey para basarak borç ödemek.  Para basınca herşeye zam geliyor çünkü paranın kıymeti düşüyor.

 

Bunları dinledikten sonra Alman Profesöre ”Siz bu durumda ne yapılmasını tavsiye ederdiniz?” diye sordum. Şöyle bir güldü ve ”yapılacak tek şey tasarruf, başka yapılacak hiçbir şey yok, zaten herşeyin pahalılaşması insanları tasarrufa yöneltecek ama esas olan en fazla parayı harcayan Hükumetin tasarrufa gitmesi tahminimce çok daha faydalı olabilir”.

 

Kendisine teşekkür ettim…

 

YAZARIN SON YAZILARI