Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

YUNAN ADALARI İLE TRAFİK

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 11.11.2021
  • YUNAN ADALARI İLE TRAFİK için yorumlar kapalı
  • 102 kez okundu

 

Değerli okurlar dün akşam Almanya’nın Hristiyan Demokrat Partisinden bir arkadaş ile konuşuyordum  ve konu Yunan adaları ile feribot seferlerinin çok uzun zamandan beri yapılmadığına geldi.

Alman arkadaş bunun Corona ile ilgisi olmadığını, bütün dünyanın bu konuda açıldığını, ”Havaalanları, Yolcu gemileri dolu ve aşı olanlarla çalışıyor” dedi.

Yunan adaları ile Türkiye arasındaki feribot trafiği elbette her iki ülkeyi de turizm açısından zarara soktuğu şüphesiz.

Yunanlılar için Türkiye çok ucuz çünkü Euro 1=11 , Türkler için ise Güney sahillerine gelen turistler açısından faydalı. Tahminlere göre bir yılda sadece Feribot trafiği ile Yunan adalarından Kaş, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Ayvalık gibi yerlere gelip giden turist sayısının Milyonun çok üzerinde olduğu biliniyor.

Bugünkü durum en çok Türkiye için büyük kayıp…

 

Alman Milletvekili tekrarlayarak bunun kesin Corona’dan olmadığını söyledi.

Diğer yandan Almanyada Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Liberaller Koalisyon yapacak. Yeni Alman Hükumeti eskisi gibi hiç olmayacak bu kesin. Almanya Türkiye’nin ithalatta ve ihracatta 1. Numaralı ortağı olduğunu da unutmamalı.

Türkiye’yi AB’ye de alabilirler, Vizeyi de kaldırabilirler ancak şartları Türkiye kabul eder mi işte en ilginç soru bu.  Bu şartların ne olabileceğinden de bahsedildi.

Almanların hiçbir siyasi partisi veya halkın abartısız %99’u tek adam rejimi istemez çünkü Hitler rejimi ile bundan büyük zarar görmüşlerdir. Bu nedenle harp sonrası ülke eyaletlere bölünmüş ve tek adam sisteminden tamamen çıkılmıştır.

 

Almanya ve AB ile Türkiye arasında yeni Alman Hükumeti kurulduktan sonra çok önemli ve tarihi konuşmalar geçeceği kesindir.

Kesin bir anlaşma sağlanana kadar Yunan adaları ile feribot trafiğinin başlaması ise çok şüpheli görünüyor.

 

YAZARIN SON YAZILARI