Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

CHP SEÇİM KAZANIRMI ?

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 06.11.2021
  • CHP SEÇİM KAZANIRMI ? için yorumlar kapalı
  • 48 kez okundu

 

 

Değerli oklurlar bu konuyu evvelsi gün bir Alman Federal Milletvekili dostum ile konuşuyordum. Kendisi Türkiyeyi çok iyi tanıyan, birçok komisyonlarda görev almış eski bir dost.

AKP’nin çok uzun süre iktidarda kaldığını gönlünden CHP dolayısı ile Millet ittifikanının Genel Seçimlerde başarılı olması geçtiği ama maalesef bu ümidinin pek az olduğunu söyledi. Sorunca sebeplerini sıraladı:

Son gelen bilgilerden İYİ Partinin oy oranının çok arttığı haberleri aldığını, diğer yandan CHP’nin devamlı olarak yaşlı adaylarla seçim kazanma gibi çok yanlış bir düşüncesi olduğunu söyledi.  Bunun tecrübesini Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ile yaşandığını ancak hala bu düşünceyi değiştirmediklerini anlattı.

 

Benimde sık sık yazdığım gibi ”Türkiye’nin nüfusunun %95’inin genç nüfus olduğunu her defasında CHP unutmuştur, İstanbula koydukları 50 yaşlarda bir adayın seçim kazanması dahi CHP’ye ders olmamıştır” dedi.

 

Alman Milletvekilinin söyledikleri fevkalade mantıklı idi. Nerede ise 40 yıldır seçim kazanamayan bir parti ülke nüfusunun %5’i olan yaşlılardan medet umuyorsa onun şansı herhalde çok az veya yoktur.

 

Eskişehire ve diğer bazı İllerimize ve İlçelerimize bakarsanız Türkiye’de emeklilik yaşı 65 olmasına rağmen 70 yaşın üstünde CHP’li Belediye Başkanları bile görürsünüz. Uzağa gitmeyin Marmaris’te 70 yaşında bir vatandaş Notere gitse muamele yaptıramıyor ve Devlet Hastanesinden rapor isteniyor.  AKP ise yaşları ileri olanları istifa ettirmiş veya Yüksek İstişare Kuruluna almış onların yerine genç yaştakileri getirmiş.

Şimdi burada konu bu yaşlı Belediye Başkanları veya Milletvekillerinin iyi veya kötü çalıştıkları değildir, önemli olan genç çoğunluktan gerekli oyu alıp alamayacaklarıdır.

 

Türkiye Cumhuriyetinin nüfusu çok genç nüfus, önümüzdeki seçimlerde Milyonlarca genç oy kullanacak. Bunu görerek CHP genç adayları bulup koymadığı sürece seçim kazanma şansı yok gibi görünüyor.

 

Dikkat edecek olursanız Cumhuriyet tarihinde seçim kazanarak başa gelen bütün Türk liderler çok genç yaşta seçilmişlerdir. Menderes, Demirel, Ecevit, Erdoğan hatta Tansu Çiller hep 40’lı yaşlarda seçilmişler diğer 60-65 yaş üzerinde seçilen Başbakan veya Cumhurbaşkanları sadece darbe zamanlarında seçilmişlerdir. Turgut Özal bile 56 yaşında Başbakan seçildi.

 

CHP yıllardır yaptığı bu büyük hatayı görüp düzeltmesi halinde mutlaka tarihi büyük bir çıkış gösterecek aksi halde hiç şüpheniz olmasın yenilgilere devam edecektir.

 

YAZARIN SON YAZILARI