Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

GAZETE BASKI VE DAĞITIM

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 29.10.2021
  • GAZETE BASKI VE DAĞITIM için yorumlar kapalı
  • 39 kez okundu

 

 

Değerli okurlar belki inanmayacaksınız ama bugün Avrupa Basını artık tamamen Internet üzerinden yayın yapıyor.  Eskiden 5-6 Milyon günde baskı yapan gazeteler artık yok, hepsi internette. Herşeyi otomatik ve ”yapay zeka” işi götürüyor. Başı çekende İlçeler.

 

Yazar veya muhabir yazıyı internetle gönderiyor, Yapay Zeka önce yazıyı kontrol ediyor sonra  düzeltilecek imla hataları varsa bilgisayar düzeltiyor ve dizgiye gönderiyor.  Bunların hepsi toplasanız 1 saat sürmüyor ve gazete yayınlanıyor. İnternette çıkan gazetelerin okunması kağıt gazeteleri bitirmiş durumda. 1 tane kağıt gazete okunuyorsa 1000 tane internet gazetesi okunuyor.  Kağıt işi bitmiş.

 

Eskiden kahvelerde, pastanelerde gazeteler okurlardı, şimdi artık cep telefonları veya Ipad’lerden okuyorlar. Bu durumda gazeteler kağıttan büyük tasarruf ediyor ve internetten yaptığı baskılardan abone ücreti çok daha düşük oluyor.  Sorduğunuzda hepsi memnun, bu şekilde daha az sorun oluyor diyorlar.

Bizde maalesef basın daha bu duruma maalesef gelemedi. Türkiye’de hala kağıt gazete basılıyor ve dağıtım bilhassa futbol maçları ertesi çok büyük sorun oluyor. Halbuki internet anında heryere ulaşıyor ve çok daha fazla okunuyor.  Gece saat 00:00’da Gazete yayınlanıyor.

Birde çok okunan internette yayınlanan gazetelere reklam yağıyor…Sorduğumda günde 4-5 Milyon tirajı olan gazetenin tirajı bu sistemle 10 Milyona çıkmış durumda. Günde 300 tirajı olan köy gazetesi bile 2000 üzerine çıkmış. Baskı, matbaa yok artık.

Bir büyük avantajda herkes her yerden gazete okuyabiliyor, kağıt gazete aramasına hiç gerek kalmıyor elindeki cep telefonundan bile gazeteyi bulup okuyor.  Kağıt işi bitmek üzere…

Eğer abone olursanız cep telefonu, Ipad veya Bilgisayar ile heryerden her gazeteyi Almanyada anında okumak mümkün. Abone olmazsanız sadece ilk sayfanın başını görebiliyorsunuz.Birde yabancı dilde gelen yazının derhal özel tercüme programı ile tercüme edilme olayı var. Bu da gazeteyi dünya kültürüne açıyor…

Yani gazetecilik temelinden yeniden yapılanıyor.

 

YAZARIN SON YAZILARI