Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

BATI İLE İLİŞKİLER

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 28.10.2021
  • BATI İLE İLİŞKİLER için yorumlar kapalı
  • 52 kez okundu

 

Değerli okurlar, bir zamanlar idi İstanbul Taksim meydanında bir köşede Kore’ye gitmek isteyen gönüllü isimleri yazılıyordu. Sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinden gönüllüler ve komutanları gemi ile gittiler. Korede bilhassa Kunuri’de büyük başarılar elde ettiler, hergün gazeteler yazar insanlar gurur duyardı.

Albay Celal Dora ve Tuğgeneral Tahsin Yazıcı sanki birer efsane oldular.

O tarihte Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan ise Adnan Menderes idi.

Kısa bir süre sonra Türkiye ve Yunanistanı Nato’ya aldılar. Yanılmıyorsam Almanya iki sene sonra alındı. Nato’ya girdikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri birçok teçhizat ve yedek parçalar aldı Amerikadan. Türk ordusu çok kuvvetlendi, bir de Ege Ordusu kuruldu.

Bugüne kadar Türkiye Nato üyesi olarak geldi.

Kıbrıs çıkarmasında da Nato üyesi olmasaydık mutlaka mani olurlar ve zararlı çıkabilirdik.

 

Şimdi Almanya’dayım ve üstdüzeyde bazı mırıltılar duyuyorum, hiç güzel olmayan mırıltılar bunlar Türkiyenin Nato’dan çıkartılması ve AB’nin Bulgaristan ve Yunanistan sınırlarını kabul etmesi gibi…

Böyle birşeyi düşünmek bile çok rahatsız edici…

Anlaşılan çiban başı esas S400 ler oldu.

Türkiye’nin Nato’dan çıkartılması demek çok büyük bir boşluk demek ve boşluğu doldurmayı ne Çin, ne de Rusya başarabilir.

Şöyle bir düşünün Türkiye’de tüm teknolojinin, hem askeri, hem sivil büyük kısmı batı teknolojisi ve yedek parça ordan geliyor. Bunu tamamen kapatıp yeni bir teknolojiye geçmek değil Milyar, Trilyon dolarlar demektir.  Türkiyenin bunu karşılayacak imkanı yok.

Türkiye’nin imzaladığı ve kabul ettiği anlaşmalara uyması şart, aksi halde batı medeniyeti ile çarpışmak veya sürtüşmek Türkiye’ye fayda değil çok büyük zarar verecektir.

Neticede sıkıntıyı halk çekiyor.

 

Türkiye’de siyasetin yapacağı her hata Suriye’de Kürt devleti kurulmasına ve bu düşünceye  taraftar çoğalmasına fayda sağlar.

 

Aklı selim ile düşünüp, heyecanlanmadan, sinirlenmeden ülkenin geleceği için en doğru ve faydalı kararların gecikmeden alınması elzemdir.

 

YAZARIN SON YAZILARI