Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

SAİT KURTÇU’YU TANIRMISINIZ

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 26.10.2021
  • SAİT KURTÇU’YU TANIRMISINIZ için yorumlar kapalı
  • 19 kez okundu

 

 

 

Ben hemen hemen eminim diyebilirim 84 Milyon’dan en fazla 100 kişi belki tanır ve ismini duymuştur.  Sait bey veya eskiden efendi 1969 yılında Almanyaya işçi olarak İşçi Bulma Kurumu kanalı ile gelmiş. Bir fabrikada işçi olarak çalışmış. Küçük çocuğu Almanya’da İlkokula başlamış ancak hiç Almanca bilmediği için başka bir Alman Veli yardımcı olmak istemiş. Çocuğunu kendi çocuğu ile oynasın ve Almancayı iyi öğrensin diye hergün evine alırmış. Bu kişi Almanya’da bir küçük kuyumcu dükkanı sahibi imiş.

 

Aradan yıllar geçmiş ve her sene arabası ile Türkiye’ye tatile giden Sait efendi oğluna Almanca öğreten ve evine davet eden Alman için İstanbul Kapalıçarşıdan satın alarak küçücük bir altın bilezik hediye getirmiş. Kuyumcu bunu çok beğenmiş ve bir daha seneye gittiğinde para verip başka bilezikler istemiş. Bu iş öyle ilerlemiş. Alman kuyumcu işi büyütmüş Saiti de yanına almış.  Sait Türkiye’den Kapalıçarşıdan işlenmiş Pırlanta yüzük, Elmas yüzükler gibi şeyler getirmiş ve Almanyada çok yüksek fiyatlara satılmış.

Sait bey (efendi) çok para kazanmaya başlamış. Kazandığı para ile küçük büyük daireler, arsalar almaya başlamış. Oğlu da tahsilini yarıda bırakıp onların yanına gelmiş.

2000 yılında yani geldikten 52 yıl sonra Sait bey (efendi) Almanya’da en az (5) Milyar Euro’nun çok üzerinde bir servete sahipmiş. Bunların çoğunluğu apartman daireleri, arsalar, altın ve pırlanta gibi şeylermiş.

Arabasını kendi kullanmıyor şoförü var. Bu yazdığım 2000 yılı için. Bugün 2021 ve Sait bey artık yaşlı ama serveti belki bir o kadar daha fazla.  Türkiyeye aşık bir adam, gizli olarak elaltından çok yardımlar yapıyormuş.

“Vereni mağrur, alanı mağdur” göstermemek lazım diyor.

Kendisine 5-10 yıl önce bir Alman siyasi partiye katılması için çok israr edilmiş ama Sait bey (efendi) kabul etmemiş.  15-20 yıl önce kendisi Alman vatandaşlığına geçmiş. Torunları var, gelinlerinden biri Alman.

 

Bunu yazmakla demek istediğim Türkiye’nin yurtdışındaki kendi eski vatandaşlarından haberi olmadığı. Bugün gidin İsrail Başbakanına sorun size bu şekilde zengin olan ve sözü geçen değil Almanya bütün Avrupa’daki Yahudilerin isimlerini belkide ezbere sayar. Amerika’dakilerin ise yazılısı vardır…

Bilmem anlatabildim mi?

 

YAZARIN SON YAZILARI