Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

ALMANYA ‘DA AŞI KONTROLÜ

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 05.10.2021
  • ALMANYA ‘DA AŞI KONTROLÜ için yorumlar kapalı
  • 51 kez okundu

 

 

Değerli okurlar Almanya aşı kontrol işine çok önem vermiş. Evvelsi gün vardığımda daha bavul almadan Polis kontrolüne gelmeden ana bina içinde yaklaşık 200 metreye yakın (abartmıyorum) bir kuyrukla karşılaştım.

Kuyruğun ne olduğunu anlamak için oradaki Polis memuruna sorduğumda bana ”aşı kontrol ile giriş kontrolü birlikte yapılıyor” dedi.

Avrupa İlaç Ajansı EMA’nın kabul etmediği aşı olmuşsanız veya hiç aşı olmamışsanız veya riskli bölgeden geliyorsanız yan arsadaki çadıra gönderiliyorsunuz ve ilk uçakla geldiğiniz yere geri gönderiliyorsunuz. (Çin ve Rus aşıları kabul edilmiyor).

Aşılarınız Avrupa standartlarına göre yapılmışsa, 2.ci aşıdan 14 gün en az geçmişse ve bunu kanıtlarsanız hemen evrağın resmini çekip teşekkür edip kapıyı açıyorlar.

Kuyruğu görünce herhalde bütün gece sürecek diye düşünürken Polis memurları çoğaltıldı ve gelen bütün uçak yolcuları biriktirilmedi ve 30 dakika içinde kuyruk bitti.

 

Açıkçası Almanya hemen heryerde tam bir askeri disiplin uyguluyor ve ismine ”Düzen” diyor.

Kendileri ile konuştuğunuzda ve bunu söylediğinizde çok normal karşılıyorlar ve ”85 Milyon nüfusumuz var iyi bir düzen kurulmazsa yönetilemez” diyorlar.

Tarafsız baktığınızda çok haklılar. Bizim gibi bıraksalar herşey kaos olur…

Kaos olursa ne demokrasi olur, ne de hürriyet ve herşey birbirine girer.

 

Almanlar soruyor ”Türkiye’de halk silahlanıyor ve trafikte birbirlerini vuruyor veya dövüşüyorlar diye basından duyuyoruz neden oluyor bunlar” diyorlar.

Almanya’da silah taşımak veya bulundurmak herkese Milletvekillerine de, Bakanlara da, emekli Polis

ve Subaylara da yasak.

Hiç kimsenin silaha ihtiyacı olmadığına ve Alman Devletinin herkesi koruyacak güçte olduğuna inanıyorlar.

Aramızda o kadar büyük fark var ki, anlatabilmek bile çok zor…

 

YAZARIN SON YAZILARI