Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yasalara neden uymuyorlar ?

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 24.09.2021
  • Yasalara neden uymuyorlar ? için yorumlar kapalı
  • 32 kez okundu

 

 

Hangi ülke olursa olsun çıkardığı yasalarla yönetilir. Bu yasalar o ülkede  dolayısıyla şehirlerde , yaşam alanlarında uygulanmak zorundadır. Muğla ‘nın Menteşe ilçesinde yaşayan birisi olarak yasalarla birlikte genelgeleri de uygulamak zorunda olduğumuzu hatırlatmakta sarar var .

 

Nedense Muğla’nın güzel ilçesi Menteşe artık eskisi gibi değil. Yasalara uymayanlar adeta terör  estiriyorlar. Terör yalnız silahla olmaz . Yasalarla belirlenmiş insan haklarını gasp edenlerde suç işliyorlar. Bu kişiler  çarşıda ,pazarda hatta sokakta insanların yaşam tarzlarını engelleyerek uygulamalara uymayarak  suçlu duruma düşüyorlar .

 

Ama suçlu duruma düşenler hakkında mevcut yasa ve genelgeleri uygulamayanlar , uygulamak zorunda olanlar da bir bakıma suç işliyorlar . Gelelim esas konuya .. Geçenlerde İçişleri Bakanlığından 81 ilin valiliklerine bir genelge gönderildi . Genelgede Cadde ve Sokaklarda işyeri sahipleri işyerlerinin önüne park yapanları engellemek için hiçbir şey koyamayacak . Bu  durumda iş yerlerinin önüne masa, sandalye hatta sattığı eşyaları koymak yasak.  Genelgeye uymayanlar ‘kesin cezalandırılacak ‘ deniliyor.

 

Menteşe’nin ana caddeleri ve Pazar yerlerinde bulunan  “Çarşamba ve Perşembe Pazarı”nda bulunan iş yerlerinin önleri sahipleri tarafından tamamen kapatılıyor. Günü her saatinde dükkanın önüne koydukları eşyalarla trafiği aksatırken ,   araç park yerlerini de kapatarak suç işliyorlar . Kimdir bunlar ? Kendilerini  uyaranlara da  “ Size ne siz polismisiniz “diyerek rest çekiyorlar…

 

Menteşe’de sürücüler başta Motosiklet kullanıcıları sokak ve caddelerdeki ‘ters yol ‘ işaretlerine hiç uymuyorlar. Daha önceleri de yazmıştım. Menteşe’de ne Zabıta ne Polis görev yapıyor. Adamlar onların gözleri önünde suç işlerken; başkalarının hayatlarını da  tehlikeye sokuyorlar. Başımdan geçen bir olay oldukça düşündürücüdür ..Geçenlerde aracımla normal güzergahımda seyir ederken tek yön olan yolda karşımdan bir araç geldi . Bende yolun ortasında durdum .Birde ne göreyim direksiyonda bir bayan sürücü .Kendisine ters yola girdiğini hatırlatınca aldığım cevap ‘ sana ne ‘ oldu.. Menteşe’de yasa uymazlar cirit atıyor .

 

Görevliler ister Polis ister Zabıta olsun araçlarının tepe lambasını yakarak görev yaparlarsa “ Burada ben varım “ diyerek bunları cezalandırmak mümkün değil. Sivil ekipler görev yaparak başkalarının haklarına tecavüz eden bu kişileri cezalandırırsa Trafik kurallarına uymak zorunda kalacaklardır.